Rośnie dług Skarbu Państwa. Każdy z nas ma do spłacenia 25 tys. zł

Według danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów, dług Skarbu Państwa na koniec 2016 r. wyniósł 928,66 mld zł. Oznacza to, że każdy z nas ma do spłacenia 25 tysięcy złotych - informuje dziennikarz RMF FM Michał Zieliński.

W ciągu ostatniego roku dług wzrósł o 94 miliardy. Jeśli tak dalej pójdzie, to mniej więcej w okolicach lata uzbiera się bilion długu.

Ten dług będzie trudno zwrócić, więc będziemy musieli płacić podatki na odsetki. Na spłatę odsetek idzie ponad 30 miliardów złotych rocznie, co odpowiada większości pieniędzy, które fiskus zabiera od naszych pensji.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że relacja długu Skarbu Państwa do PKB, obliczona na podstawie wstępnych danych, wyniosła w 2016 r. 50,1 proc. Poziom długu Skarbu Państwa był nieco wyższy niż prognozowany w "Strategii zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2017-2020" (914,2 mld zł), przede wszystkim ze względu na osłabienie złotego pod koniec roku.

Reklama

Na relację do PKB pewien wpływ miał również nieco niższy niż prognozowany w Strategii i uzasadnieniu projektu budżetu nominalny poziom PKB.

Zgodnie z art. 38 ustawy o finansach publicznych ostateczna kwota i relacja do PKB państwowego długu publicznego oraz długu Skarbu Państwa za dany rok ogłaszana jest przez ministra rozwoju i finansów w drodze obwieszczenia do 31 maja roku następnego. Powyższe relacje wyliczane są na podstawie danych o PKB publikowanych przez GUS do 15 maja.

Michał Zieliński

RMF FM/PAP

Więcej informacji ekonomicznych na RMF24.pl

RMF
Dowiedz się więcej na temat: zadłużenie | dziennikarz rmf fm | Skarb Państwa | resort finansów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »