Rośnie siła nabywcza płac i emerytur
W lutym br. wzrost przeciętnych nominalnych wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw był niższy niż przed rokiem. Ale w wyniku znacznego osłabienia inflacji ich wzrost realny ukształtował się na poziomie wyższym niż w lutym ubiegłego roku - ustalił GUS. Zwiększyła się siła nabywcza przeciętnych emerytur i rent podczas, gdy przed rokiem notowano jej spadek.
W lutym br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 2189,14 zł i było o 0,1 proc. wyższe niż w styczniu oraz o 5,5 proc. większe niż przed rokiem. Według GUS, w porównaniu z lutym ub.r. notowano wzrost płac w większości sekcji sektora przedsiębiorstw (z wyjątkiem leśnictwa, gdzie nastąpił spadek o 5,5 proc.), najwyższy - w transporcie, gospodarce magazynowej i łączności (o 12,8 proc.), górnictwie i kopalnictwie (o 9,1 proc.) oraz wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, wodę (o 8,9 proc.). W przemyśle przetórczym przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło o 4,1 proc.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie realne brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym br. nie uległo zmianie w porównaniu ze styczniem, natomiast w skali roku wzrosło o 1,9 proc. W okresie styczeń-luty br. było ono o 2,2 proc. większe niż przed rokiem.
Siła nabywcza przeciętnej miesięcznej emerytury i renty z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych w lutym br. nie zmieniła się w stosunku do stycznia, natomiast w skali roku wzrosła o 10,7 proc. W okresie styczeń-luty br. była ona o 10,8 proc. wyższa niż przed rokiem.
Z kolei siła nabywcza przeciętnej miesięcznej emerytury i renty brutto rolników indywidualnych w lutym br. zmniejszyła się o 2,3 proc, w porównaniu ze styczniem, a w skali roku wzrosła o 7,2 proc. W okresie styczeń-luty br. była ona o 8,3 proc. większa niż przed rokiem.