Rośnie wymiana z Ukrainą. Polska drugim dostawcą po Chinach

Rośnie wymiana handlowa między Polską a Ukrainą. W porównaniu do 2021 r., początku agresji Rosji, polski eksport wzrósł tam ponad dwukrotnie – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) przygotowanej na potrzeby Rady ds. Współpracy z Ukrainą. Z perspektywy Ukrainy, Polska jest najważniejszym rynkiem zbytu towarów i drugim po Chinach dostawcą.

W latach 2021–2023, od początku inwazji Rosji, polski eksport do Ukrainy wzrósł ponad 80 proc. i wyniósł odpowiednio 6,3 mld euro, 9,7 mld euro i 11,4 mld euro. Tendencja wzrostowa utrzymywała się również w 2024 r. W pierwszych trzech kwartałach 2024 r. eksport osiągnął wartość 9,4 mld euro.

Obrona i odbudowa kraju

Pod względem wartości Ukraina jest obecnie siódmym rynkiem zbytu. W pierwszych trzech kwartałach 2024 r. odpowiadała za 3,6 proc. polskiego eksportu, podczas gdy w 2021 r. było to 2,1 proc. “Wartość polskiego eksportu do Ukrainy wzrosła ponad dwukrotnie względem 2021 r., podczas gdy ogólny eksport Polski zwiększył się w tym czasie o 11,6 proc.” - wskazuje p.o. dyrektor PIE Paweł Śliwowski. 

Reklama

Wzrost polskiego eksportu do Ukrainy wynika z dostaw produktów związanych z obroną przed rosyjską inwazją i odbudową zniszczeń. W latach 2021–2023 największe wartości w eksporcie osiągało tam pięć grup towarów. Były to: paliwa mineralne i produkty ropopochodne, pojazdy i ich części, broń i amunicja, maszyny i urządzenia mechaniczne a także sprzęt elektryczny.

Nie tylko broń i amunicja

Po wyłączeniu kategorii związanych z wojną, eksport z Polski do Ukrainy utrzymuje się na poziomie ok. 30 proc. wyższym niż przed napadem Moskwy na Kijów. “Co świadczy o trwałym wzroście znaczenia Ukrainy jako partnera handlowego Polski” - wskazują eksperci PIE. Ich zdaniem, większe korzyści gospodarcze pozwoli osiągać Polsce integracja Ukrainy z Unią Europejską. Przyczyni się do tego rozbudowa połączeń infrastrukturalnych z tym krajem a także przez Ukrainę z Azją.

Import z Ukrainy utrzymuje względnie stały udział w całkowitym imporcie Polski, wynoszący około 1-1,5 proc. W latach 2021–2023 wyniósł on 4,2 mld euro, 6 mld euro i ponownie 4,2 mld EUR, z wyraźnym spadkiem w 2023 r. W trzech kwartałach 2024 r. wartość importu wyniosła 3,3 mld euro. Z perspektywy Kijowa Polska jest najważniejszym rynkiem zbytu towarów i drugim po Chinach dostawcą.  

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce, z uwzględnieniem sytuacji międzynarodowej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polska | Ukraina | eksport | wymiana handlowa | wzrost
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »