Rosyjscy artyści odchodzą: Ci za i przeciwko wojnie

Dyrektor muzyczny i główny dyrygent Teatru Bolszoj, Tugan Sochijew, złożył rezygnację, bo nie chciał krytykować wojny w Ukrainie. Elena Kowalska, kierująca moskiewskim Centrum Kultury im. Meyerholda też zrezygnowała, bo nie chciała “pracować dla mordercy". Z powodu agresji Władimira Putina na Ukrainę odchodzi coraz więcej artystów. Przybywa też placówek, które rezygnują z obecności Rosjan.

Tugan Sochijew pracował nie tylko w Moskwie, dla Teatru Bolszoj, ale też w Tuluzie, gdzie był dyrygentem Orkiestry Narodowej. Miał zrezygnować z pełnionych stanowisk po tym, jak burmistrz Tuluzy poprosił go, aby przed najbliższym koncertem wypowiedział się na temat sytuacji w Ukrainie. Sochijew odmówił, tłumaczył, że muzycy są ambasadorami pokoju, ale czuł się zmuszony do dokonania niemożliwego wyboru “między moimi wspaniałymi Rosjanami a moimi wspaniałymi francuskimi muzykami". Z obu miejsc zrezygnował "ze skutkiem natychmiastowym".

Nie chcą pracować z przyjaciółmi Putina

Do rezygnacji Tugana Sochijewa doszło po tym, jak Walerij Giergijew, jeden z najbardziej znanych dyrygentów świata, został zwolniony z funkcji honorowego przewodniczącego Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu. Piastował ją od 2011 roku. Decyzję uzasadniono jego bliskimi kontaktami z Władimirem Putinem i odmową potępienia inwazji na Ukrainę. Administracja Edynburga wysłała w zeszłym tygodniu list do Witalija Kliczki, burmistrza Kijowa, wyrażając w nim swoje "bezwarunkowe poparcie dla niepodległości Ukrainy". Georgijewa zwolniła też Filharmonia Monachijska, gdzie był głównym dyrygentem i Filharmonia w Rotterdamie.  

Reklama

Placówek, które wykluczają rosyjskich wykonawców jest coraz więcej. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes zapowiedział, że w tym roku nie będą mile widziane rosyjskie delegacje. Będzie tak się działo "dopóki napastnicza wojna nie zakończy się w warunkach satysfakcjonujących naród ukraiński". Festiwal nie wykluczył jednak, że przyjmie filmy z Rosji. 

Organizatorzy Festiwalu Filmowego w Wenecji poinformowali, że na znak solidarności z narodem ukraińskim organizują bezpłatne pokazy filmu "Refleksje". Opowiada on o konflikcie w Donbasie. A Festiwal Filmowy w Glasgow, z powodu agresji Putina na Ukrainę, wycofał z programu dwa rosyjskie filmy. Zakaz wstępu dla osób związanych z rosyjskim rządem ogłosiło też Biennale w Wenecji. Zaś Europejska Unia Nadawców (EBU) postanowiła, że Rosja nie będzie mogła zgłosić swojego zespołu do tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w maju w Turynie.

Nie chcą pracować dla Putina

Rosyjscy artyści sami też rezygnują z zajmowanych stanowisk, często aby protestować przeciwko wojnie na Ukrainie. Elena Kowalska kierująca Centrum Kultury im. Meyerholda napisała, że odchodzi bo “nie można pracować dla mordercy i brać od niego wynagrodzenia". Funkcję dyrektora Moskiewskiego Baletu Stanisławskiego przestał pełnić Laurent Hilaire a reżyser, Mindaugas Karbauskis, przestał być dyrektorem artystycznym Teatru Majakowskiego. W ramach protestu przeciwko wojnie, Moskwę opuścił choreograf Aleksiej Ratmański, który do 2008 roku kierował baletem Bolszoj. Ratmański wychował się w Kijowie, jego żona jest Ukrainką. “Dopóki Putin pozostaje u władzy prawdopodobnie nie będzie pracował w Rosji - powiedział artysta.  

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

Royal Opera House odwołała letni program Bolszoj.To samo zrobił madrycki Teatro Real. Londyńskie, Narodowe Muzeum Nauki odwołało wystawę o Kolei Transsyberyjskiej, na której miały być prezentowane m.in. eksponaty z Kremla. A jego dyrektor, Sir Ian Blatchford, oddał Moskwie medal, jakim w 2015 roku został uhonorowany za swoje osiągnięcia. Brytyjska, Królewska Akademia Sztuki zerwała kontakty z Piotrem Avenem - rosyjskim bankierem i miliarderem. Oddała mu też darowiznę, jaką przekazał na wystawę Francisa Bacona.  

Ewa Wysocka 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosjanie | sankcje dla Rosji | wojna Rosji z Ukrainą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »