Rosyjska agresja z impetem uderza w światowy biznes
Rosyjska agresja na Krym, a teraz na wschodnie tereny Ukrainy, mocno jest skojarzona z wojną gospodarczą. Moskwa ma swoje pomysły na jej prowadzenie, USA i kraje Unii Europejskiej zareagowały ruchami dyplomatycznymi i ekonomicznymi. Rosyjskie embargo na produkty rolnicze najbardziej na razie uderzyło w Polskę...
Trwa zimna wojna Zachodu z Rosją. Poniżej wyliczenie stacji tv CNN ukazujące jak 10 wielkich firm o światowym zasięgu traci na ukraińskim konflikcie.
1. McDonald's: Sześć restauracji w Rosji już zostało zamkniętych. Zapowiedziane są wnikliwe kontrole w następnych punktach. Efekt - zerowe przychody. (Sieć Wendy's została zmuszona do opuszczenia Rosji, gdzie działała od 2011 roku. Bezpośrednim powodem były zmiany w spółce partnerskiej Wenrus).
2. Coca-Cola: Sprzedaż w Rosji, na Ukrainie i Białorusi spadła w II kwartale o 5 proc. W tym czasie w całym świecie sprzedaż produktów koncernu zwyżkowała o 3 proc.
3. Carlsberg: Duński browar poinformował, że roczne wyniki branży będą w I półroczu w Rosji słabsze o 7 proc. W Rosji to piwo jest najbardziej popularne, spółka ma też lokalne browary jak Baltika. Na Ukrainie spadek rynku wynosi już 10 proc. Akcje browaru od początku roku zniżkowały o 15 proc.
4. Adidas: Niemcy zamykają sklepy w Rosji i zmieniają plany rozwoju w tym kraju. Narzekają na niepokój w regionie i osłabienie rubla. Obniżono projekcję zarobku za 2014 r. o 20-30 proc. Papiery potaniały od początku roku o 37 proc.
5. Volkswagen: W pierwszym półroczu sprzedaż firmowych aut w Rosji spadła o 8 proc. Akcje Volkswagena potaniały o 13 proc. od 1 stycznia
6. Ford: Słaby rubel i spadek sprzedaży w Rosji spowodowały kiepskie wyniki firmy..
7. Renault: Firma ostrzegła inwestorów, że wyniki mogą być słabe z powodu konfliktu na Ukrainie.
8. BP: Brytyjczycy ostrzegli posiadaczy papierów, że sankcje USA wobec rosyjskiego przemysłu paliowego mogą odbić się na cenach i zarobku BP (ma udziały w firmie Rosnieft) oraz Totalu i Exxon Mobil, które działają w Rosji.
9. Societe Generale: Zarobek oddziału rosyjskiego w II kwartale spadł o 36 proc.
10. Danone: Zarobek Francuzów w I kwartale zniżkował z uwagi na osłabienie rubla.
Opr. KM
- - - - -
Rosyjska służba sanitarna Rospotriebnadzor zamknęła restaurację McDonalds'a w Jekaterynburgu na Uralu. To co najmniej szósty lokal tej znanej amerykańskiej sieci zamknięty w Rosji.
W ubiegłym tygodniu restauracje McDonald'sa zamknięto w Moskwie i Stawropolu. W kilku miastach po kontrolach wypisane zostały protokoły o naruszeniach norm sanitarnych. Poinformowano oficjalnie, że lokale są sprawdzane po skargach klientów, m.in. na jakość jedzenia.
Bary McDonald' w wielu regionach Rosji od kilkunastu dni są pod lupą inspektorów Rospotriebnadzoru. Anna Popowa, główny lekarz sanitarny Rosji twierdzi, ze kontrole mają planowy charakter.
Tymczasem część moskiewskich mediów problemy McDonald'sa łączy z napiętymi rosyjsko-amerykańskimi relacjami politycznymi. (IAR)
- - - - -
Rosyjskie władze poleciły w poniedziałek zamknięcie z powodów sanitarnych kolejnego baru sieci McDonald's. Tym razem zamknięto lokal w Stawropolu na Północnym Kaukazie; wcześniej zamknięto cztery bary w Moskwie.
Podobnie jak w stolicy rosyjska służba ochrony konsumentów Rospotriebnadzor wyjaśniła, że w wyniku kontroli znaleziono liczne uchybienia sanitarne. Eksperci jednak twierdzą, że powodem zawirowań wokół amerykańskiej sieci barów szybkiej obsługi są napięte relacje między Rosją a USA w związku z kryzysem na Ukrainie.
Rospotriebnadzor rozpoczął niezapowiedziane kontrole w barach McDonald's w różnych częściach kraju, m.in. w obwodzie swierdłowskim na Uralu i w Tatarstanie na Powołżu. Nie jest wykluczone, że kontrole obejmą wszystkie lokale tej sieci w całej Rosji.
Łącznie w Rosji jest ponad 400 lokali McDonald's, w tym 160 w Moskwie. Zatrudnionych jest w nich ponad 30 tysięcy osób. Wśród zamkniętych barów w stolicy są lokale na placu Maneżowym przed murami Kremla i na pobliskim placu Aleksandra Puszkina. Ten ostatni to najstarszy lokal McDonald's w Rosji - działa od 1989 roku - i największy w Europie; obsługuje 12 tys. osób dziennie.
Dostawcami do barów McDonald's w Rosji są wyłącznie miejscowe firmy. Warzywa dostarcza spółka Biełaja Dacza z podmoskiewskich Kotielników, a mięso - spółka Miratorg z Kaliningradu. (PAP)
- - - - -
- Rosja nie zamierza zamykać sieci McDonald's w kraju - oświadczył w sobotę wicepremier Rosji Arkadij Dworkowicz, cytowany przez agencję ITAR-TASS. Rządowa organizacja ochrony konsumentów przeprowadza kontrole w lokalach tej sieci, a kilka czasowo zamknęła.
Rosyjska służba ochrony konsumentów Rospotriebnadzor rozpoczęła niezapowiedziane kontrole w barach McDonald's w różnych częściach kraju, m.in. w obwodzie swierdłowskim na Uralu i w Tatarstanie na Powołżu, oraz planuje kolejne inspekcje w Baszkirii na Uralu i w Kraju Krasnodarskim na Kaukazie.
Zdaniem rosyjskiego dziennika "Kommiersant" nie można wykluczyć, że kontrole obejmą wszystkie lokale McDonald'sa w Rosji. Jak przypomina gazeta, w lipcu szefowa Rospotriebnadzoru Anna Popowa oświadczyła, że służba ochrony konsumentów "ma zastrzeżenia do jakości i bezpieczeństwa produktów całej sieci".
Powołując się na federalnego urzędnika, "Kommiersant" podał, że obecne kontrole odbywają się na polecenie rządu Rosji.
W środę rosyjskie służby wydały czasowy zakaz działalności czterech lokali McDonald's w Moskwie. Powołały się przy tym na liczne uchybienia sanitarne wykryte w trakcie przeprowadzonej kontroli. W Moskwie jest 160 lokali tej sieci.
Jak pisze agencja Reutera, tłem dla wydarzeń wokół amerykańskiej sieci restauracji szybkiej obsługi są obecnie napięte relacje między Rosją a Zachodem w związku z kryzysem na Ukrainie.
Na początku kwietnia, po oderwaniu przez Rosję Krymu od Ukrainy, ukraiński oddział McDonald's zamknął swoje bary na Półwyspie Krymskim.(PAP)
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze