Rosyjski budżet pod presją. Wydatków dużo, a wpływy z eksportu ropy się kurczą

Przychody Rosji z eksportu ropy spadły we wrześniu do 15,3 mld dol. - podała Międzynarodowa Agencja Energii. To najniższy wynik w tym roku. Wpływy były o ponad 17 proc. niższe niż miesiąc wcześniej.

Agencja oszacowała, że sprzedaż ropy za granicę spadła o 260 tys. baryłek dziennie. Jednocześnie podano, że we wrześniu dzienne przepływy ropy i produktów naftowych z Rosji do UE spadły o 390 tys. baryłek, do 2,6 mln baryłek.

Udział europejskiego rynku w całkowitym eksporcie Rosji spadł z 50 proc. na początku roku do 35 proc. obecnie.

Efekt potęguje niższa cena ropy

Poza niższymi wolumenami dotkliwy dla Moskwy był też spadek cen ropy. Rosyjski resort finansów podał, że ropa Urals potaniała we wrześniu średnio o blisko 9 proc., do 68,65 dol. za baryłkę.

Ropa tanieje, mimo że OPEC+ zdecydował się obciąć produkcję w listopadzie o 2 mln baryłek dziennie. Wszystko ze względu na obawy przed globalną recesją, która ograniczyłaby popyt na surowiec.

Reklama

Trzeba jednak zaznaczyć, że mimo ostatniego spadku, wpływy do rosyjskiego budżetu z eksportu ropy i tak były wyższe niż średni miesięczny dochód z tego tytułu w 2021 roku. Wówczas wynosił on przeciętnie 14,9 mld dol.

Perspektywy niekorzystne dla producentów ropy

Nieustanne pogarszanie się kondycji gospodarki i wyższe ceny wywołane planem ograniczenia podaży przez OPEC+ spowalniają światowy popyt na ropę. IEA szacuje, że już w czwartym kwartale skurczy się on o 340 tys. baryłek dziennie rok do roku. Obecnie prognozuje się, że światowe zapotrzebowanie na ropę wyniesie w 2023 roku średnio 101,3 miliony baryłek dziennie.

Agencja podaje, że eksport rosyjskiej ropy w porównaniu z poziomami sprzed wojny spadł o 560 tys. baryłek dziennie. - Na niecałe dwa miesiące do wejścia w życie zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej kraje UE muszą jeszcze zdywersyfikować ponad połowę swojego przedwojennego importu z Rosji - zaznacza Agencja.

morb

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ropa naftowa | Rosja | sankcje UE | budżet Rosji | surowce energetyczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »