Rosyjski państwowy gigant IT upada. Wcześniej dorobił się na mundialu

Spółka Narodowe Centrum Informatyzacji (NCI) LLC, należąca do rosyjskiego państwowego koncernu zbrojeniowego Rostech, złożyła wniosek o upadłość do sądu - informuje "Rzeczpospolita", powołując się na doniesienia agencji Interfax. NCI miała problemy przez zachodnie sankcje, ale nie tylko one przyczyniły się do jej bankructwa.

Dziennik przypomina, że przez ostatnie dziesięć lat NCI otrzymała dotacje od Kremla opiewające na miliardy rubli. Spółka realizowała projekty cyfryzacji rosyjskiej gospodarki - największe i najbardziej prestiżowe.

Rosyjski informatyczny gigant bankrutuje. Był oskarżony o oszustwo

To właśnie spółka NCI stworzyła systemy informatyczne na potrzeby obsługi cyfrowej opieki zdrowotnej w Rosji, odpowiadała za utrzymanie systemów IT Funduszu Emerytalnego Rosji (to odpowiednik naszego ZUS-u) i była autorem oprogramowania dla Poczty RosyjskiejPaństwowej Korporacji Energii Jądrowej "Rosatom" - wylicza "Rz". NCI obsługiwała też mistrzostwa świata w piłce nożnej, które odbywały się w Rosji w 2018 roku.

Reklama

Po tym, jak w 2023 r. rosyjska branża IT została objęta zachodnimi sankcjami, firma zaczęła mieć kłopoty finansowe. Jednak nie tylko sankcje były ich powodem. Poważnym ciosem dla płynności firmy była odmowa zapłaty przez państwo za kontrakt na prace badawczo-rozwojowe nad systemem "Bezpieczne Miasto" - powszechnego systemu monitoringu rosyjskich miast. Zleceniodawcą było Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji. Jego urzędnicy oskarżyli NCI o oszustwo na kwotę 670 mln rubli i poinformowali Komitet Śledczy Rosji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez spółkę.

Termin rozprawy sądowej w sprawie upadłości NCI wyznaczono na 22 stycznia.

Branża IT w Rosji z problemami. Powodem zachodnie sankcje

"Rz" przypomina, że w 2022 r. zbankrutowała inna duża spółka IT należąca do Rostech - Centralny Instytut Badawczy Ekonomii, Informatyki i Systemów Sterowania (TsNII EISU). Firma zajmowała się m.in. rozwojem rosyjskich systemów operacyjnych Rassvet i Zarya opartych na Linuxie, a także realizowała zlecenia od resortu obrony związane z wojną w Ukrainie. Jej działalność poważnie zakłócił - a w niektórych obszarach uniemożliwił - brak dostępu do zachodnich technologii i komponentów.

We wrześniu 2024 r. Microsoft zaczął odłączać rosyjskich klientów korporacyjnych od usług w chmurze. Wcześniej, w czerwcu, USA zakazały świadczenia szeregu usług z zakresu technologii informatycznych rosyjskim podmiotom.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | bankructwo | branża IT | sankcje | upadłość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »