Równe szanse dla państwowych i prywatnych.

Niektóre środowiska związane ze szkolnictwem wyższym są niezadowolone z reformy przeprowadzonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Najgłośniej protestują uczelnie niepubliczne, które domagają się równego finansowania szkół państwowych i prywatnych.

Niektóre środowiska związane ze szkolnictwem wyższym są niezadowolone z reformy przeprowadzonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Najgłośniej protestują uczelnie niepubliczne, które domagają się równego finansowania szkół państwowych i prywatnych.

Rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu, doktor Krzysztof Pawłowski uważa, że to niesprawiedliwe, aby uczniowie studiów dziennych na uczelniach niepublicznych płacili za naukę. Dodaje, że darmowe studiowanie na studiach dziennych jest w interesie polskiej gospodarki. W jego opinii, studenci dzienni są potrzebni do prowadzenia badań naukowych. Dzięki nim kadra naukowa rozwija się znacznie szybciej.

Reforma szkolnictwa zakłada większą współprace z przedsiębiorcami i większą swobodę w tworzeniu nowych kierunków, które będą odpowiadać na potrzeby rynku. Z badania przeprowadzonego wśród pracodawców z Portugalii, Włoch, Turcji i Polski wynika, że szkoły wyższe w nieodpowiedni sposób przygotowują swoich studentów do konkurowania na rynkach pracy. Polsce przedsiębiorcy twierdzą, że polscy absolwenci mają duże luki w zakresie komunikacji, pracy zespołowej, przedsiębiorczości i rozwiązywania problemów. Mieczysław Bąk z Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym powiedział, że badania wskazały na niewystarczające zaangażowanie uczelni w rozwijaniu tych umiejętności.

Reklama

Przyznaje przy tym, że w kształtowaniu tych umiejętności powinny wziąć też na siebie szkoły we wcześniejszym etapie edukacji. Wprowadzenie reformy szkolnictwa nałożyło też na uczelnie obowiązek podpisywania ze studentami umów gwarantujących katalog świadczeń bezpłatnych. Tomasz Lewiński z Parlamentu Studentów RP powiedział, że w 2010 roku 80 procent uczelni stosowało tzw. klauzule niedozwolone.

Dawały one możliwość zmieniania bez wiedzy studenta płatności za czesne lub inne usługi szkoły. Obecnie studenci analizują umowy sporządzone przez uczelnie w związku z wchodzącymi dzisiaj w życie zmianami. Okazało się, że na 400 próśb o przesłanie takiego kontraktu, odpowiedziało niespełna 200 uczelni. Po przeanalizowaniu kilkunastu z nadesłanych dokumentów wynika, w co drugim nadal znajdowały się klauzule niedozwolone.

_ _ _ _ _ _

Nowelizacja

Dziś wchodzi w życie ustawa reformująca system szkolnictwa wyższego. Nowelizacja przewiduje zmianę systemu nauczania, wprowadzenie modelu finansowania uczelni uzależnionego od jakości kształcenia, uproszczenie ścieżki kariery naukowej oraz połączenie świata akademickiego z rynkiem pracy..

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka powiedziała, że ta nowelizacja wprowadza w Polsce standardy stosowane w Europie. polski system zostaje dostosowany do Procesu Bolońskiego. Dzięki tym zmianom młodzi naukowcy szybciej będą zdobywać nie tylko stopnie naukowe, ale szybciej tez będą zdobywać stanowiska na uczelniach. Nowelizacja pozwoli na zwiększenie środków przeznaczonych na stypendia socjalne. Jednocześnie wprowadza się obowiązek płacenia za drugi kierunek studiów.

Zwolnieni z opłat będą ci studenci, uzyskają stypendium rektora za wyniki w nauce. Zdaniem Barbary Kudryckiej to rozwiązanie sprawi, że więcej studentów będzie studiować bezpłatnie, ponieważ na kierunkach zostaną zwolnione miejsca zajmowane dotychczas przez ludzi studiujących na kilku specjalizacjach.

Ministerstwo szacuje, że dzięki tej zmianie na bezpłatnych studiach zwolni się w ten sposób 40 tysięcy miejsc. Nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki jest drugim etapem reformy nauki i szkolnictwa wyższego prowadzonej przez rząd. Od 1 października 2010 roku obowiązuje sześć ustaw reformujących system nauki.

Pakiet obejmuje ustawy: o zasadach finansowania nauki, o Polskiej Akademii Nauk, o Instytutach Badawczych, o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz o Narodowym Centrum Nauki. dalej Zmiany dają uczelniom większą autonomię programową i większą swobodę w tworzeniu nowatorskich kierunków studiów. Nowe mechanizmy wprowadzane są w oparciu o funkcjonujące w Europie tzw. Ramy Kwalifikacji.

Dzięki Krajowym Ramom Kwalifikacji (KRK) dyplomy polskich uczelni będą mogły być porównywane z dyplomami z innych krajów europejskich. Szkolnictwo wyższe będzie finansowane na dotychczasowych zasadach. Dodatkowe finansowanie uczelni będzie jednak zależeć od jakości kształcenia studentów. Więcej funduszy będzie rozdzielonych w drodze konkursów i kierowanych do najlepszych jednostek.

Dodatkowe środki otrzymają te uczelnie publiczne i niepubliczne, które uzyskają status Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących. Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć wybitni uczeni, młodzi naukowcy, doktoranci i studenci. Uproszczona będzie ścieżka kariery naukowej. procedura zdobycia stopnia doktora habilitowanego skoncentruje się na realnych osiągnięciach i dorobku naukowym.

Warunkiem rozpoczęcia przewodu doktorskiego będzie co najmniej jedna publikacja w czasopiśmie naukowym o zasięgu krajowym lub w recenzowanym sprawozdaniu z międzynarodowej konferencji naukowej. Zmiany wprowadzają też procedury konkursowe na wszystkie stanowiska na uczelniach. Mają też ułatwić sprowadzanie do Polski zagranicznych naukowców.

Na kilku etatach

Ograniczona będzie wieloetatowość. Drugi etat będzie możliwy jedynie po uzyskaniu zgody rektora. Nauczyciele akademiccy będą dodatkowo poddawani ocenie działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej. Ocena będzie dokonywana nie rzadziej niż co 2 lata, a w przypadku profesorów raz na cztery lata. Nowelizacja ma też zintegrować uczelnie z rynkiem pracy. Szkolnictwo wyższe zyskało możliwość kształcenia studentów przy udziale pracodawców, bądź na jego zamówienie. Uczelnie zostały też zobowiązane do przyjęcia zasad komercjalizacji wyników badań naukowych.

IAR/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »