Reklama

RPP może rozważyć cięcie stóp

Jeżeli CPI w dłuższym okresie utrzyma się poniżej poziomu 1 proc., to RPP może rozważyć obniżkę stóp procentowych - poinformował w środę prezes NBP Marek Belka, zaznaczając, żeby nie interpretować tego "w sposób automatyczny".

- Inflacja poniżej 1 proc. to jest inflacja wyraźnie poniżej celu NBP. Istotną kwestią jest to, czy to się utrzyma. Jeżeli prawdopodobieństwo utrzymania się tak niskiej inflacji w dłuższym okresie będzie wysokie, to wtedy prawdopodobnie Rada rozważy, czy może rozważyć, takie działanie (obniżenie stóp proc. - PAP) - powiedział Belka podczas środowej konferencji.

Reklama

- Natomiast ja bym absolutnie nie interpretował tego w sposób automatyczny, że jeśli CPI zacznie się od cyfry 0, to od razu wskazujemy, że stopa NBP zostanie obniżona. Nie, absolutnie nie ma takiego przełożenia, i tak nie należy interpretować komunikatu - zaznaczył prezes NBP.

- Inflacja jest oczywiście najważniejsza, ale to, co będzie z gospodarką, czy będziemy obserwować utrwalanie się złych tendencji czy też pewne odwrócenie, polepszenie się tendencji, to też będzie miało wpływ na decyzje RPP - dodał Belka.

W komunikacie po kwietniowym posiedzeniu Rada poinformowała, że decyzje w kolejnych miesiącach "będą uzależnione od oceny napływających danych z punktu widzenia prawdopodobieństwa utrzymania się inflacji w średnim okresie wyraźnie poniżej celu NBP oraz sytuacji w sferze realnej gospodarki".

W lutym inflacja CPI obniżyła się do 1,3 proc. rdr.

Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | Belka | Marek Belka | inflacja | prezes NBP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »