RPP pozostawiła stopy proc. NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna 1,50 proc.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej..

Decyzja ws. stóp procentowych jest zgodna z konsensusem PAP - wszyscy ankietowani wcześniej przez PAP Biznes ekonomiści (20) oczekiwali, że na wrześniowym posiedzeniu RPP utrzyma dotychczasowy poziom stóp procentowych NBP.

Połowa ankietowanych ekonomistów prognozuje stabilizację stóp procentowych w Polsce przez cały 2019 r. Pozostali, za wyjątkiem jednego, spodziewają się pierwszej podwyżki dopiero w IV kwartale 2019 r.

Dziesięciu ekonomistów oczekuje, że stopa referencyjna będzie wynosić 1,50 proc. na koniec 2019 r., dziewięciu, że będzie to 1,75 proc., a jeden, że 2,00 proc. Żaden ekonomista nie spodziewa się więcej niż dwóch podwyżek do końca 2019 r.

Reklama

RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 pb.

Aktualne stopy w skali rocznej:

- stopa referencyjna 1,50 proc. w skali rocznej; - stopa lombardowa 2,50 proc. w skali rocznej; - stopa depozytowa 0,50 proc. w skali rocznej; - stopa redyskonta weksli 1,75 proc. w skali rocznej.

- - - - -

- Inwestorzy nie przenieśli zaniepokojenia z Turcji i Argentyny na rynki Europy Środkowo-Wschodniej - ocenił Adam Glapiński, prezes NBP, na konferencji.

- Inwestorzy nie przenieśli zaniepokojenia z Turcji i Argentyny na warunki Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział Glapiński.

- Jesteśmy oazą spokoju - dodał.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »