Rubel szoruje po dnie. Panika w Rosji, będzie pilne spotkanie

Rosyjski bank centralny ogłosił, że we wtorek, 15 sierpnia, zorganizuje nadzwyczajne posiedzenie w sprawie stóp procentowych. Decyzja zapadła po tym, gdy rubel stał się warty mniej niż 1 amerykański cent (1/100 dolara). Wywołało to spięcie między decydentami w sprawie sposobu radzenia sobie z konsekwencjami ekonomicznymi inwazji na Ukrainę.

Przedstawiciele banku centralnego pierwotnie mieli obradować dopiero 15 września. Decyzja, czy i o ile wzrosną stopy procentowe po nadzwyczajnym, dodatkowym posiedzeniu, zostanie ogłoszona we wtorek o godzinie 10:30 czasu moskiewskiego (9:30 w Polsce). 

Bank centralny stwierdził, że potencjalne podwyżki stóp procentowych są konieczne, aby sprowadzić inflację do celu wynoszącego 4 proc. w skali roku. Jak zapewniono, spadek rubla "nie zagraża stabilności finansowej Rosji".

Rubel najsłabszy od 16 miesięcy

Prawie półtora roku po tym, jak Władimir Putin wydał rozkaz inwazji, rosyjscy technokraci borykają się z równoważeniem konkurujących priorytetów, takich jak wzrost gospodarczy i stabilizacja waluty, która osiągnęła 16-miesięczne minimum w stosunku do dolara.

Reklama

Gwałtowny spadek rubla wywołał rzadkie publiczne spory wśród czołowych rosyjskich urzędników w poniedziałek, gdy Kreml starał się złagodzić narastający niepokój dotyczący waluty, jednocześnie kontynuując chwalenie wzrostu opartego na zadłużeniu.

Rozszerzające się deficyty związane ze wzrostem wydatków wojskowych, spadkiem przychodów z eksportu i rosnącą zależnością od importu przyczyniły się do spadku rubla, przy jednoczesnym przyspieszeniu inflacji.

Inflacja w Rosji powyżej celu

Inflacja w Rosji znajduje się powyżej celu banku centralnego (4,3 proc. w skali roku w lipcu). Spodziewane jest, że w tym roku wzrośnie do 5-6,5 proc. 

Tymczasem kurs rubla spadał przez cały dzień. W poniedziałek około godziny 17.30 za jednego dolara trzeba było zapłacić ponad 100,72 rubli. Przed ogłoszeniem decyzji o organizacji nadzwyczajnego posiedzenia dolara wyceniano na blisko 102 ruble. 

Tylko w sierpniu rosyjska waluta straciła względem amerykańskiej 7 proc. wartości. To więcej niż w całym lipcu. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gospodarka rosyjska | rosyjski rubel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »