Rubel walutą rezerwową Ukrainy już w 2012 roku
Narodowy Bank Ukrainy chce, aby rosyjski rubel stał się walutą rezerwową kraju w 2012 roku - podaje agencja informacyjna RIA Novosti.
"Kiedy przekonwertujemy rubel do pierwszej kategorii walut, wtedy stanie się on naszą walutą rezerwową. Uważam, że odbędzie się to już w przyszłym roku" - powiedział szef Banku Narodowego Ukrainy Siergiej Arbuzow.Jak zaznaczył Arbuzow, zwiększenie rezerw w rublach będzie następowało poprzez wykorzystanie tej waluty do transakcji handlowych z Rosją. Rosja i Ukraina już zgodziły się na możliwość płatności w rublach za rosyjski gaz. Taka płatność nastąpiła już podczas listopadowych dostaw.
Doprowadzenie do tego, by rubel stał się walutą rezerwową, to plan władz rosyjskich realizowany w ramach tworzenia w Moskwie międzynarodowego centrum finansowego. Zdaniem ekspertów, w szczególności przewodniczącego rosyjskiego Związku Banków Regionalnych, Anatolija Aksakowa, rubel ma duże szanse stać się walutą rezerwową dla wielu krajów, chociażby dla krajów post-sowieckich.
Do pierwszej grupy walut zaliczane są waluty łatwo wymienialne, które są powszechnie używane do dokonywania płatności w transakcjach międzynarodowych oraz sprzedaży na głównych rynkach walutowych. Są to takie waluty jak na przykład dolar australijski, funt brytyjski, korona duńska, dolar amerykański, dolar kanadyjski, japoński jen czy euro.
_ _ _ _ _ _
Na Białorusi w pierwszym kwartale przyszłego roku pojawi się w obiegu nowy banknot o nominale 200 tysięcy rubli. Nadzieja Jermakoua - szefowa białoruskiego Banku Narodowego w rozmowie z dziennikarzami nie chciała jednak ujawnić, jaki obrazek będzie na nowym banknocie.
"Niech to będzie noworoczny sekret" - powiedziała Jermakoua. Potrzeba wprowadzenia banknotu o tak dużym nominale powstała w tym roku. Białoruski rubel niemal 3-krotnie stracił na wartości. Na Białorusi średnia pensja w październiku wyniosła 2 miliony 300 tysięcy rubli, czyli równowartość 800 złotych.
Na wypłatę takiej pensji potrzeba aż 23 banknotów o - dotychczas największym nominale - 100 tysięcy rubli. Na białoruskich banknotach widoczne są budowle. Na przykład na banknocie o nominale 1 tysiąca rubli widnieje Muzeum Narodowe. Natomiast na banknocie o nominale 100 tysięcy rubli - pałac Radziwiłłów w Nieświeżu.
Wymiana handlowa między Polską a Białorusią najprawdopodobniej będzie w tym roku rekordowa, bo przekroczy 3 miliardy dolarów. Poinformował o tym na konferencji prasowej w Mińsku radca Wiesław Pokładek, kierownik Wydziału Promocji i Inwestycji Ambasady Polski na Białorusi. Jednocześnie poinformował, że nasz kraj eksportuje na Białoruś między innymi mięso wieprzowe, jabłka i lekarstwa. Zaś importuje paliwa, nawozy potasowe i drewno. Zapytany przez Polskie Radio o to, co przeszkadza zwiększeniu współpracy gospodarczej wymienił dwa przykłady."Pierwszy moment to brak działania programu wsparcia eksportu w kierunku Białorusi. Z kolei ze strony Białorusi przeszkadzają bariery typu administracyjnego"- mówi radca Pokładek. Zwrócił też uwagę, że Warszawa i Mińsk mają niewykorzystany potencjał we współpracy gospodarczej. Eksperci oceniają, że może ona wynieść 6 miliardów dolarów. rocznie.