Rusza nabór wniosków o dotacje dla e-biznesu

Zbliża się drugi w tym roku nabór wniosków do Działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) umożliwiającego dofinansowanie nowych e-usług.

Zgłoszenia przyjmowane będą od poniedziałku, 23 lipca do piątku, 17 sierpnia.

Będzie to pierwszy konkurs, w którym startować mogą firmy działające na rynku ponad rok i jednocześnie nie dłużej niż 24 miesiące. Czy ta zmiana ułatwi e-biznesom ubieganie się o dotację na ich innowacyjne pomysły?

Dotacje na nowe e-usługi to jedna z cieszących się największą popularnością forma wsparcia unijnego. Do tej pory o dofinansowanie na e-usługi ubiegało się ponad 10 tys. firm. Średnio co piąta z nich otrzymała dotację (nie licząc ostatniego naboru, którego wyniki nie zostały jeszcze ogłoszone), chociaż w ramach poszczególnych konkursów te proporcje się zmieniały. Zmianom podlegały bowiem kryteria oceny wniosków, jak również zasady ich składania. Kolejna modyfikacja, która ma na celu zwiększenie zainteresowania przedsiębiorców tymi dofinansowaniem powstania nowych e-usług, zostanie wprowadzona już w najbliższym naborze.

Reklama

8.1 nadal popularne

W pierwszym w 2012 roku naborze, który trwał od 6 marca do 20 kwietnia złożono 718 aplikacji. - Wniosków w wiosennym naborze było mniej, ale to dopiero pierwszy z trzech zaplanowanych na 2012 r. Przy utrzymaniu takiego zainteresowania kolejnymi konkursami suma złożonych aplikacji nie będzie odbiegać od tej z 2011 czy 2010 roku. Oczywiście, trudno będzie osiągnąć tak imponujący wynik jak jeszcze przed dwoma laty, kiedy PARP otrzymał łącznie prawie 5000 wniosków. Jednak to było przed zaostrzeniem kryteriów i o dotację było łatwiej - tłumaczy Paulina Puchalska, konsultantka ds. Funduszy UE w firmie ECDF

Chociaż 718 wniosków to wynik niższy niż w przypadku poprzednich konkursów, to kwota dofinansowania zgłoszona we wszystkich aplikacjach przekracza 315 mln złotych. Budżet przewidziany na tę rundę to niecałe 144 mln złotych. Na pewno więc nie wszystkie e-biznesy otrzymają dotacje, tym bardziej, że jak uczą ubiegłe nabory nawet dostępna alokacja nie jest całkowicie wykorzystywana. Eksperci PARP wnikliwie sprawdzają wnioski, kryteria są wymagające, a innowacyjność projektów bywa oceniana dość uznaniowo. Dynamicznie rozwijający się rynek startupów stale podnosi poprzeczkę, coraz trudniej zatem o przełomowe pomysły, które jednocześnie będą miały solidne zaplecze biznesowe.

Czy zmiany pomogą?

Najbliższy nabór będzie pierwszym, w którym dopuszczono do ubiegania się o dofinansowanie na nowe e-usługi firmy ze stażem powyżej roku działalności (ale nie wyższym niż 2 lata). Ma to zachęcić do korzystania z dotacji bardziej doświadczonych przedsiębiorców.

- Nie zauważyliśmy znaczącego zwiększenia zainteresowania firm Działaniem 8.1 POIG po wprowadzeniu tej zmiany. Aczkolwiek warto poczekać do końca naboru, aby przekonać się, jakie są jej realne skutki. To na pewno krok w dobrym kierunku. Warto również zaznaczyć, że nie we wszystkich województwach wprowadzono tę modyfikację. W czterech z nich - wielopolskim, lubuskim, lubelskim i kujawsko-pomorskim - firmy funkcjonujące na rynku ponad rok nadal niestety nie mogą ubiegać się o tego rodzaju wsparcie unijne dla swoich e-biznesów - tłumaczy Paulina Puchalska z ECDF. Pewne zmiany wprowadzono również w kryteriach oceny projektów. Dotyczą one m. in. punktów przyznawanych za odpowiadanie e-usługi na niezagospodarowaną niszę rynkową. Wcześniej, w ramach tego kryterium, można było otrzymać 20 punktów, ale tylko wtedy, kiedy zgłoszona e-usługa nie posiadała na rynku odpowiednika ani w formie tradycyjnej, ani w formie elektronicznej.

W innym wypadku przy ocenie tego kryterium eksperci przyznawali 0 punktów. - Obecnie rozdzielono tę punktację. Wnioskodawcy mogą otrzymać 10 punktów, kiedy dla e-usługi istnieje konkurencja, ale tylko w formie tradycyjnej, natomiast 20 punktów, kiedy to rozwiązanie nie występuje jeszcze na rynku docelowym w żadnej ze wskazanych postaci. Zwiększa to szansę na pozyskanie dotacji, gdyż umożliwia zdobycie większej liczby punktów. A czasem o przyznaniu dofinansowania decydują niuanse - mówi Paulina Puchalska z ECDF.

Warto się pospieszyć

Po najbliższym naborze na e-biznesmenów czeka jeszcze jedna okazja do zdobycia dofinansowania. Jesienią rozpocznie się ostatni konkurs z Działania 8.1 POIG. Chociaż perspektywa finansowa odnosząca się do wydatkowania funduszy unijnych obejmuje okres 2007-2013, to projekty realizowane są z uwzględnieniem zasady finansowania "n+2", czyli dofinansowane projekty powinny zostać zrealizowane i rozliczone najpóźniej do końca 2015 roku.

Nie można przy tym jednoznacznie stwierdzić, że konkursów do działania 8.1 POIG w 2013 r. nie będzie. Jednak wnioskując po planowanych, intensywnych naborach w 2012 r. na kolejny rok środków pozostanie niewiele. Dlatego jeżeli przedsiębiorstwo zamierza zdobyć dofinansowanie na swoją innowacyjną e-usługę powinno skorzystać z okazji, które pozostały jeszcze w trakcie najbliższych 5 miesięcy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: firma | poig | e-biznes | dotacje unijne | e-usługi | e-handel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »