Reklama

Rusza program rozwoju rodzinnych domów pomocy

Od przyszłego roku gminy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie do tworzenia nowych rodzinnych domów pomocy i o dopłaty do pobytu podopiecznych w ramach już istniejących placówek - poinformował wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Wiceszef MRiPS na konferencji prasowej mówił o wsparciu osób starszych i niesamodzielnych.

Podkreślił, że w czasie epidemii seniorzy, jako osoby bardziej narażone na konsekwencje COVOID-19, wymagały szczególnej pomocy. Przypomniał, że wówczas zaczął działać Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, który polega na dostarczaniu niezbędnej pomocy, np. w postaci zakupów, osobom starszym, które zdecydowały się na pozostanie w domu z powodu pandemii.

Reklama

Wiceminister rodziny zaznaczył, że zdrowie i życie osób starszych to priorytet zarówno w czasie pandemii, jak i na co dzień. Zapowiedział, że w ramach wsparcia osób mniej samodzielnych rząd chce rozwijać program rodzinnych domów pomocy.

To jeden z elementów polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia osób wymagających pomocy ze względu na wiek lub niepełnosprawność, a jego najważniejszym celem jest poprawa dostępności usług opiekuńczych świadczonych w rodzinnych domach pomocy oraz rozwój tej formy wsparcia.

"Dzisiaj w 12 województwach funkcjonuje łącznie 47 rodzinnych domów pomocy oferujących miejsca dla ok. 360 osób. 12 domów prowadzonych jest przez organizacje pożytku publicznego, a 35 - przez osoby fizyczne" - poinformował Szwed.

Program będzie realizowany od 2022 r. i jest skierowany do samorządów gminnych.

Program składa się z dwóch modułów.

Moduł I

Zakłada dofinansowanie kosztów, jakie gminy ponoszą w związku z kierowaniem osób do rodzinnych domów pomocy (koszty pobytu osób w placówkach). W ramach tego modułu dofinansowanie wynosi do 30 proc. kosztów ponoszonych przez gminy za pobyt osób kierowanych do rodzinnych domów pomocy przed rokiem 2022 i do 50 proc. kosztów ponoszonych przez gminy w przypadku nowo kierowanych osób, czyli osób skierowanych decyzją administracyjną do rodzinnego domu pomocy w roku 2022.

Moduł II

To dofinansowanie kosztów remontu lub zakupu wyposażenia w przypadku tworzenia nowego rodzinnego domu pomocy. Dofinansowanie wynosi do 80 proc. kosztów realizacji zadania, czyli kosztów remontu lub zakupu wyposażenia celem dostosowania budynku do potrzeb uruchomienia w nim rodzinnego domu pomocy.

Wraz z uruchomieniem programu działać zaczęła specjalna infolinia pod numerem telefonu (22) 505-11-11, z której nadal można korzystać.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »