Ruszają dwa miliony skarbonek
2 mln specjalnych skarbonek przygotowała Caritas Polska na Jałmużnę Wielkopostną. Trafią one do 11 tys. parafii w Polsce, tam zostaną rozprowadzone wśród dzieci, młodzieży i dorosłych - poinformował na konferencji prasowej w Warszawie zastępca dyrektora Caritas ojciec Zdzisław Świniarski.
Akcja, która rozpocznie się 21 lutego w Środę Popielcową, zostanie przeprowadzona pod hasłem: "Naszym powołaniem jest miłość" i będzie miała charakter ekumeniczny, gdyż od ubiegłego roku jest ona organizowana wspólnie z Kościołem prawosławnym i Kościołem ewangelicko-augsburskim.
Jak podkreślił o. Świniarski, fundusze pozyskane ze wspólnej akcji zostaną przeznaczone na leczenie i rehabilitację dzieci oraz osób starszych. Dodał, że zebranymi ofiarami dysponować będą Caritas diecezjalne.
O. Świniarski zaznaczył też, że oprócz tej ogólnopolskiej akcji, koordynowanej przez Caritas Polska, wiele diecezji podejmuje własne dzieła wielkopostne, rozprowadzając "Chleb miłości", "paschaliki", baranki wielkanocne. Prowadzone są również katechezy wśród dzieci i młodzieży, których celem jest uwrażliwienie na potrzeby bliźnich i "budzenie ducha współczucia i miłości braterskiej".
Nawiązując do rozpoczynającego się Wielkiego Postu, o. Świniarski przypomniał słowa z encykliki Benedykta XVI "Deus et Caritas", w której papież podkreśla, że "działalność charytatywna Kościołów nie jest tylko filantropią, ale źródłem miłosierdzia".
Prezes Diakonii Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce bp Ryszard Bogusz poinformował, że Diakonia przygotowała 13 tys. skarbonek z napisem: "Ofiara pasyjna". Dodał, że każda osoba może zabrać taką skarbonkę do domu i w miarę możliwości składać do niej ofiary w ciągu całego postu. "Ograniczając własne wydatki w tym szczególnym czasie zauważamy, że są wokół nas ludzie, którzy na co dzień żyją bardzo skromnie, a nasze wsparcie pozwoli im przywrócić nadzieję oraz pomoc w odzyskaniu zdrowia" - podkreślił bp Bogusz.
Zdaniem biskupa, wspólne akcje charytatywne prowadzone przez te trzy Kościoły są jakimś istotnym krokiem ku jedności. "Jest to świadectwo, które składają te trzy Kościoły - świadectwo wspólnoty, świadectwo chęci służenia bliźniemu, a dzieła miłosierdzia nie wymagają żadnych uzasadnień dogmatycznych" - zaznaczył.
Dyrektor Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia "Eleos" ks. Doroteusz Sawicki poinformował, że ich ośrodek także przygotował 25 tys. skarbonek z napisem: "Ofiara wielkopostna", które zostaną rozprowadzone we wszystkich kościołach prawosławnych na terenie całej Polski. "Treścią naszego życia jest wspieranie tych, którzy nie są w stanie nawet nam podziękować" - dodał.
Akcja ma ona przede wszystkim wymiar edukacyjny i formacyjny. Dzieci i młodzież w niej uczestniczące uczą się umiejętności dostrzegania potrzeb innych i dzielenia się tym, co posiadają z bardziej potrzebującymi. Młodzi ludzie, rezygnując w okresie Wielkiego Postu z drobnych przyjemności, odkładają do specjalnych tekturowych skarbonek zaoszczędzone pieniądze.
Ojciec św. Jan Paweł II w Orędziu na Wielki Post 2004 roku napisał m.in.: "Jezus kochał dzieci i patrzył na nie z upodobaniem, cenił bowiem ich prostotę i radość życia, ich spontaniczność i pełną zachwytu wiarę. Dlatego chce, aby wspólnota otwierała przed nimi ramiona i serce jak przed Nim samym: "A kto by jedno takie dziecko przyjął w imię moje, Mnie przyjmuje" (Mt 18, 5). Obok dzieci Pan Jezus wymienia "braci najmniejszych", czyli biednych, potrzebujących, głodnych i spragnionych, cudzoziemców, nagich, chorych, uwięzionych. Jeżeli ktoś przyjmuje ich i kocha bądź traktuje ich z obojętnością i odrzuca, to tak samo postępuje wobec Jezusa, gdyż On jest w nich szczególnie obecny".
Fundusze pozyskane ze wspólnej akcji zostaną przeznaczone na leczenie i rehabilitację dzieci oraz osób starszych. W ciągu pięciu lat podwoiła się liczba wolontariuszy Caritas Polska. Także wśród uczniów do szkolnych kół Caritas należy 13 tysięcy uczniów.