Reklama

Ruszył szczyt klimatyczny Togetair

Transformacja energetyczna Polski to ogromne wyzwanie ale i szansa. Unijna ambitna polityka klimatyczna nie pozostawia złudzeń - czasy węgla się kończą. Jeszcze przez jakiś czas będziemy mogli korzystać z gazu ziemnego, ale i tu perspektywy są ograniczone. Musimy inwestować w OZE i wodór. Nie tylko po to, by zadowolić Unię, ale przede wszystkim, by poprawić komfort życia w Polsce. Tematyce transformacji poświęcony jest trzydniowy szczyt klimatyczny Togetair, który zaczął się w środę.

Do zrobienia mamy dużo, dlatego powinniśmy podjąć natychmiastowe działania. Polski system energetyczny jest bardzo mocno uzależniony od węgla. Węgiel jest też podstawowym paliwem w ciepłownictwie. Problemem są też przestarzałe piece węglowe w prywatnych domach. Efekt jest taki, że Polska spowita jest w smogu.

Czas podjąć konkretne kroki, by zadbać o przyszłe pokolenia, o zdrowie Polaków i środowisko naturalne. Mamy okazję, by wykazać się odpowiedzialnością i rozsądkiem. Kierunek działań wskaże nam rozpoczynający się w środę trzydniowy szczyt klimatyczny Togetair organizowany przez Fundację Czyste Powietrze, w którym weźmie udział m.in. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz inni przedstawiciele władz, a także firm, banków i instytucji.

Reklama

Uczestnicy szczytu spróbują odpowiedzieć na pytania, jak będzie wyglądać polska energetyka za dwadzieścia lat, jaki kształt przybierze sprawiedliwa transformacja, jakie będą źródła finansowania przemian i jak transformacja wpłynie na krajową gospodarkę.

Dyskusje będą też dotyczyć kwestii związanych z czystym powietrzem, wymianą kotłów i termomodernizacją budynków oraz zieloną energią w domach. Kolejny ważki wątek to elektromobilność, która ma być kolejnym sposobem na walkę ze smogiem, a także strefy czystego transportu, niskoemisyjny transport miejski, rozbudowa infrastruktury i promocja elektromobilności.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Oddzielny panel poświęcony będzie racjonalnemu gospodarowaniu wodą, wymuszonym jej kurczącymi się zasobami. Wśród poruszanych wątków będzie również przyszłość ciepłownictwa, rynku gazu, rozwój OZE, technologii wodorowych i graniczny podatek węglowy, nad którym pracuje Unia, a także gospodarka odpadami, czy ekologiczne rolnictwo.

Szczyt poprzedza publikacja Polskiego Multimedialnego Raportu Klimatycznego opartego na dobrych praktykach i innowacyjnych rozwiązaniach dla środowiska. Został on przygotowany przez Fundację Czyste Powietrze we współpracy z ekspertami i naukowcami.

morb

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »