Rynek węgla: Produkcja w Polsce spada, rośnie import

Produkcja węgla kamiennego w Polsce zmniejszyła się o 7,9 proc. rdr i wyniosła 4,04 mln ton - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Jeszcze bardziej obniżyło się jego miesięczne wydobycie, które spadło o 8,7 proc. w porównaniu do grudnia. Spółki Skarbu Państwa uzupełniają braki importem zagranicznym.

Produkcja węgla kamiennego w zeszłym roku spadła o 3,9 proc. rdr i wyniosła 53,06 mln ton w okresie styczeń-grudzień 2022 r. Wzrosła natomiast produkcja węgla brunatnego - o 5 proc. rdr do 54,62 mln ton. 

Do połowy stycznia br. Grupa PGE i Węglokoks sprowadziły do Polski łącznie ponad 10,7 mln ton węgla kamiennego. Do końca kwietnia będą to jeszcze ponad 3 mln ton. Największym importerem jest należąca do Grupy PGE spółka PGE Paliwa, która do połowy stycznia sprowadziła do Polski 8 mln ton węgla.

- Do końca sezonu grzewczego, czyli do kwietnia br., będzie to 10 mln ton. Węgiel sprowadzany przez Grupę PGE jest wysokiej jakości i przeznaczony jest dla gospodarstw domowych, ale również przedsiębiorstw, ciepłownictwa i energetyki - poinformowała Grupa w komunikacie.

Reklama

Drugi importer - katowicka firma Węglokoks - do połowy stycznia sprowadził do Polski ok. 2 mln 750 tys. ton węgla, zaś do końca kwietnia ilość ta wzrośnie jeszcze o 1 mln 50 tys. ton.

Spółki Skarbu Państwa importują węgiel

- Spodziewamy się, że ostatni statek z zakontraktowanym węglem przypłynie do nas w pierwszej połowie marca - poinformował w czwartek rzecznik Węglokoksu Jarosław Latacz w rozmowie z PAP. 

Jak podała Grupa PGE, w Polsce importowany węgiel jest sortowany na odpowiedniej wielkości frakcje: groszek, orzech lub miał, zapewniający odpowiednią ilość węgla na potrzeby wszystkich odbiorców, w tym gospodarstw domowych. Jakość importowanego węgla jest każdorazowo weryfikowana przez niezależne laboratoria.

Import węgla przez dwie kontrolowane przez Skarb Państwa spółki jest efektem rosyjskiej agresji na Ukrainę i wprowadzenia embarga na węgiel z Rosji. Paliwo importowane z kierunku wschodniego zostało zastąpione importem morskim z krajów, gdzie węgiel jest najbardziej zbliżony parametrami do tego dostępnego dotąd w Polsce - wskazano w komunikacie. 

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rynek węgla | GUS | polskie górnictwo | wydobycie węgla | węgiel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »