Reklama

"Rz": Poszukiwania łupków są bezpieczne

Z badań zamówionych przez ministra środowiska wynika, że trwające prace poszukiwawcze gazu łupkowego na Pomorzu nie mają żadnego wpływu na zjawiska sejsmiczne. Badania przeprowadził Instytut Geologii PAN - informuje "Rzeczpospolita".

Geolodzy z PAN uspokajają, że prowadzone prace nie powodują zagrożenia trzęsienia ziemi. Ministerstwo Środowiska zleciło zbadanie na terenie koncesji Liebień tak zwanego zabiegu szczelinowania polegającego na kruszeniu skały w celu uwolnienia gazu, co pozwala ocenić wielkość zasobów. Okazało się - pisze "Rzeczpospolita" - że wywoływane wtedy mikrowstrząsy są odczuwalne jedynie przez specjalistyczną aparaturę. Naukowcy przypominają również, że nasz kraj znajduje się na terenie asejsmicznym, dlatego prawdopodobieństwo wstrząsów jest znikome.

Ministerstwo zapewnia jednocześnie, że będzie dalej przyglądać się odwiertom - również pod kątem przestrzegania procedur i zagospodarowania terenu.

Reklama

Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »