Rząd planuje zwolnienia; oszczędności 1 mld zł rocznie - GW

Rząd planuje racjonalizację zatrudnienia w administracji i zwolnienie co dziesiątego urzędnika. Ma to przynieść oszczędności rzędu 1 mld zł rocznie - napisała "Gazeta Wyborcza".

Ustawa o racjonalizacji zatrudnienia nie obejmuje samorządów, sądów, prokuratury, służb mundurowych i specjalnych.

- - - - -

Premier powołał Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do Spraw Ograniczania Biurokracji. Jego zadaniem jest znoszenie barier administracyjnych w życiu publicznym. Funkcję tą objął Adam Jasser.

Do głównych kompetencji pełnomocnika należy koordynacja działań rządu mających na celu likwidację zbędnych przepisów oraz zwalczanie utrudnień prawnych, jakie codziennie napotykają obywatele i przedsiębiorcy. Pełnomocnik jest odpowiedzialny za monitorowanie działań rządu i wspieranie inicjatyw mających na celu walkę z nadmiernymi regulacjami w życiu publicznym. W jego gestii leży przegląd dokumentów i projektów aktów prawnych, nad którymi pracuje rząd, a następnie wybór propozycji priorytetowych z punktu widzenia zmniejszania biurokracji. Pełnomocnik może również udzielać rekomendacji co do trybu prac nad tymi projektami.

Reklama

W celu skutecznej realizacji swoich obowiązków, pełnomocnik współpracuje z rządem, Sejmem a także organizacjami pozarządowymi. Pełnomocnik do Spraw Ograniczania Biurokracji jest organem pomocniczym Prezesa Rady Ministrów. Ustanowiony został zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów.

W administracji pracuje dziś ok. 170 tys. osób

tylko w ubiegłym roku zatrudnienie wzrosło o ponad 16 tys. Dlatego nawet jeśli projekt zostałby zrealizowany nie oznacza to, że wrócimy do stanu zatrudnienia sprzed roku. - Administracja ma być przede wszystkim efektywna, to znaczy sprawna w wydawaniu decyzji i wykonywaniu zadań i możliwie ekonomiczna kosztowo przy zachowaniu jej wysokiej jakości. Nie możemy sobie pozwolić na zatrudnianie osób niekompetentnych - podkreśla ekspert Pracodawców RP, Adam Ambrozik.

Istotne jest, aby nie redukować etatów w miejscach, gdzie spowoduje to obniżenie sprawności i wydłużenie wydawania pozwoleń czy decyzji i nie rezygnować z zatrudniania wysokiej jakości specjalistów. - Uważamy jednak, że liczba zadań, które przejmuje na siebie administracja publiczna nie rośnie tak szybko, aby trzeba było zwiększać w niej zatrudnienie na taką skalę, jak ma to miejsce dziś - mówi Adam Ambrozik.

Można rozważyć rozpoczęcie outsourcowania pewnych, mniej istotnych, zadań państwa. - Naszym zdaniem zmniejszanie liczby pracowników administracji należy powiązać ze zmianą na bardziej motywacyjny, a mniej uznaniowy system wynagradzania, z jednoczesnym zwiększeniem odpowiedzialności pracowników za wykonywane działania - podkreśla Adam Ambrozik.

- - - - -

Płace

Od początku 2011 roku 432 tysiące państwowych urzędników zarabiać mają mniej o 5-10 procent miesięcznie. Szczęśliwie dotyczy to Czech, a nie Polski. Tamtejsze ministerstwo pracy i spraw socjalnych właśnie przygotowuje nową siatkę płac.

Czy warto być urzędnikiem? Dołącz do dyskusji

Przykładowy referent w ministerstwie po dwóch latach pracy, zarabiający do tej pory 15 tys. koron (2422,5 zł), ma dostawać od 1 stycznia o 1500 koron (242,50 zł) mniej.

Cięcia dotyczyć będą m.in. policjantów, żołnierzy, służb więziennych i duchownych. To pierwszy taki przypadek w ostatniej historii Czech - wcześniej tylko zamrażano poziom płac urzędników (w 1997, 1998 i 2000 r.) w ramach programów oszczędnościowych Klausa i Janoty. Teraz odebrane urzędnikom pieniądze mają przynieść budżetowi 8 mld koron rocznie. Ciężarów nie poniosą nauczyciele (jest ich w Czechach 156 tys.), którym pensje zostaną... zwiększone. Ministerstwo nauki chce zagwarantować im minimalnie 20 tys. koron (3230 zł) brutto. W ostatnich 10 latach zarobki państwowych urzędników w Czechach zwyżkowały o 9 procent.

Krzysztof Mrówka

Zobacz autorską galerię Andrzeja Mleczki

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »