Rząd przyjął zmiany w niedzielach handlowych. Zapadła decyzja o zmianie terminów

Rząd przyjął projekt ustawy zmieniający zasady ograniczenia handlu w niedziele i święta, którego autorem było Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Zmiany dotyczą terminów, kiedy obowiązywać będzie wyłączenie sklepów z handlu. Zgodnie z propozycją niedziela handlowa, która została wyznaczona pierwotnie na 24 grudnia, zostanie przeniesiona. Jest już wskazana nowa data, gdy zrobimy zakupy w niedzielę.

W ubiegłym tygodniu w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został opublikowany projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni, autorstwa MRiPS. Ten ma być odpowiedzią na problem, jaki w tym roku pojawił się w kalendarzu niedziel wyłączonych z zakazu handlu. Okazało się bowiem, że w 2023 roku jedna z dwóch niedziel handlowych przypisanych do grudnia przypada na niedzielę 24 grudnia, gdy wypada Wigilia.

Zmiana w niedzielach handlowych. Zakupy będzie można zrobić w inną niedzielę

"Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zmiany w przepisach ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni, zgodnie z którą niedziela 24 grudnia 2023 r. będzie dniem objętym zakazem (...) handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem" - napisano wówczas.

Reklama

Jak dodano, "proponuje się ustanowienie, tzw. niedzieli handlowej na dzień 10 grudnia 2023 r., co pozwoli na realizację planów zakupowych - w tym przypadku proponuje się jednak ograniczenie handlu do godz. 14.00".

"Z uwagi na fakt, iż ograniczenie handlu w niedziele jest przedmiotem regulacji ustawowej, niezbędne jest podjęcie działań legislacyjnych i nie jest możliwe osiągnięcie ww. celu projektu ustawy za pomocą innych środków" - wskazano.

"Biorąc pod uwagę fakt, że w roku 2023 jedna z dwóch niedziel handlowych poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, tj. Wigilię, proponuje się wprowadzenie zmiany w przepisach ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni, zgodnie z którą niedziela 24 grudnia będzie dniem objętym zakazem handlu"  - napisano.

Gdzie zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje?

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Tak więc w tym roku pierwszą niedzielą handlową w grudniu będzie 10 grudnia. Kolejna niedziela bez zakazu handlu przypada natomiast 17 grudnia br.

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary. Przy uporczywym naruszaniu przepisów kara jest jeszcze surowsza i jest już to nie kara finansowa, a ograniczenia wolności.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: zakaz handlu w niedziele | handel w niedziele
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »