Reklama

Rządowy plan otwierania gospodarki. Nieoficjalnie: Zmiany w handlu i otwarcie salonów fryzjerskich

Reporter RMF FM uzyskał nieoficjalnie wstępny rządowy plan stopniowego otwierania gospodarki. Premier ogłosił wczoraj, że nastąpi to najwcześniej 20 kwietnia - czyli tydzień po świętach. Krzysztof Berenda dowiedział się, że w pierwszej kolejności ma zmienić się limit wejścia do sklepów. Otwarte mają też zostać zakłady fryzjerskie. Rozszerzony zostanie dostęp do galerii handlowych.

Dziś do sklepu może wejść tylko 3 razy więcej osób, niż w sklepie jest kas. Jeśli kas jest 5, to wejść może 15 osób. Rząd chce poluzować ten limit i uzależnić liczbę klientów nie od liczby kas, a od powierzchni danego sklepu.

Zmiany mają też dotyczyć obiektów znajdujących się w galeriach handlowych. Otwarte zostaną sklepy odzieżowe, ale wstęp do nich będzie limitowany. Każdy klient będzie musiał mieć na sobie maseczkę i rękawiczki.

Reklama

W pierwszej fazie mają zostać otwarte także salony fryzjerskie i kosmetyczne, ale do zakładu będzie mogła wejść ograniczona liczba klientów.

Zmiany mają być zgodne z zasadą: Jeśli gdzieś uda się zapewnić 2 metry odległości między klientami, to placówka zostanie otwarta.

To, czy plan zostanie wprowadzony w życie od 20 kwietnia, zależy od rozwoju pandemii koronawirusa w kraju. Po świętach rząd ma o tym rozmawiać z ekspertami.

Krzysztof Berenda

Opracowanie:
Nicole Makarewicz

Czytaj na RMF24.pl 

Dowiedz się więcej na temat: handel | galerie handlowe w Polsce | salony fryzjerskie | koronawirus

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama