"Rzeczpospolita": 25 mld zł z funduszu pandemicznego m.in. na dopłaty do cen energii

"Rząd zamienił Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 na wehikuł projektów społecznych i rozwojowych" - czytamy w środę w "Rzeczpospolitej". Jak zaznacza gazeta, "rząd ma zamiar utrzymać fundusz przez kilka następnych lat i chce zwiększać jego zadłużenie, finansując różne projekty poza budżetem".

Rząd chce w tym roku wydać 25 mld zł z funduszu pandemicznego m.in. na dopłaty do cen energii - pisze w środę "Rzeczpospolita".

Miliardy złotych poza budżetem

Według gazety "rząd zamienił Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 na wehikuł projektów społecznych i rozwojowych".

"Rzeczpospolita" poprosiła Kancelarię Premiera o plan finansowy funduszu na ten rok. Okazuje się, że wydatki zaplanowano na prawie 25 mld zł, a wpływy na ponad 17 mld zł. Mają pochodzić głównie z emisji obligacji lub z kredytów (16,8 mld zł) - czytamy.

"Żadna z tych kwot nie będzie widoczna w budżecie państwa, który do przyszłego wtorku powinien podpisać prezydent Andrzej Duda. FPC-19 jest bowiem funduszem pozabudżetowym. Gdyby był częścią budżetu centralnego, to deficyt wyniósłby w tym roku prawie 83 mld zł, a nie jak zapisano w ustawie - 68 mld zł" - podaje "Rz".

Reklama

Dopłaty do paliw i energii z "funduszu covidowego"

Jak czytamy, powołany w marcu 2020 r. fundusz przeznaczany jest nie tylko na wspomaganie ochrony zdrowia, lecz także na finansowanie programów osłonowych i rozwojowych.

"W tym roku ponad 17 mld zł przeznaczonych jest na Program Inwestycji Strategicznych, a ponad 5,8 mld zł na rekompensaty wynikające z wysokich cen energii elektrycznej, paliw oraz na wypłatę dodatków węglowych" - wskazuje "Rz".

Odpowiedź na międzynarodowy kryzys?

Centrum Informacyjne Rządu, przesyłając dziennikowi plan finansowy, zaznaczyło, że rządowe programy inwestycyjne to "odpowiedź na międzynarodowy kryzys gospodarczy wywołany pandemią i zerwaniem łańcuchów dostaw". Wydatki wynikają również z problemów z inflacją i kryzysem energetycznym - czytamy.

"Rząd ma zamiar utrzymać fundusz przez kilka następnych lat i chce zwiększać jego zadłużenie, finansując poza budżetem projekty rozwojowe. W 'Strategii zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2023-2026', którą rząd przyjął jesienią, przewidziano, że w 2026 r. zadłużenie funduszu covidowego może wynieść ok. 250 mld zł. Przede wszystkim ze względu na dofinansowanie inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych" - pisze "Rz".

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: fundusz covidowy | budżet państwa | ceny energii
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »