"Rzeczpospolita": Św. Mikołaj szuka pomocy
Przedświąteczny boom na prace sezonowe widać w tym roku w centrach dystrybucyjnych i firmach kurierskich. Przez rozwój e-handlu znacznie mniej pracowników rekrutują tradycyjne sklepy - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".
"Nawet 30 zł brutto na godzinę mogą teraz zarobić sezonowi pracownicy w branży logistycznej, która przed świętami Bożego Narodzenia przeżywa swój najgorętszy okres w roku. Firmy biją się o kandydatów do pracy w magazynach, centrach dystrybucyjnych i terminalach KEP (przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych), konkurując też ostro o kurierów" - pisze "Rzeczpospolita".
Gazeta cytuje Katarzynę Bryłę, kierownik regionu w agencji zatrudnienia LeasingTeam, która mówi o tym, że większe zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych w logistyce odnotowano w tym roku już w październiku.
"Wzrost zamówień sięgnął ok. 25 proc. względem analogicznego okresu 2018 r." - mówi Bryła.
Świąteczny skok zatrudnienia w logistyce potwierdzają też informacje od pracodawców.
Np. Poczta Polska, w ramach rozpoczętej już w połowie października kampanii rekrutacyjnej prowadzonej pod hasłem "Pracuj w Ekipie Świętego Mikołaja w Poczcie Polskiej", zatrudni w tym roku ok. 2 tys. osób. To prawie o 800 (dwie trzecie) więcej niż rok wcześniej.
Dziś Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Święto obchodzone corocznie 5 grudnia, w celu docenienia pracy i trudu osób bezinteresownie pomagających innym oraz przyczyniających się do rozwoju społecznego i gospodarczego.
- Wolontariusz to ktoś, kto z wewnętrznych chęci robi coś dla innych całkowicie bezinteresownie - mówi Agnieszka Lisowska - Lewkowicz, prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie.
Dokładna liczba wolontariuszy nie jest znana, szacuje się, że bezinteresowną pomoc innym niesie w Polsce około 6 milionów osób.
Jak mówi Agnieszka Lisowska - Lewkowicz każdy pomaga na swój sposób, niektórzy ludzie, nie wiedzą nawet, że są wolontariuszami. "To bardzo ważny dzień" - dodaje prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie.
- Mamy wolontariuszy indywidualnych działających w pojedynkę, mamy wolontariuszy akcyjnych, są też tacy, którzy nie mają podpisanej żadnej umowy ani porozumienia, a też pomagają - powiedziała prezes Centrum Wolontariatu w Warszawie.
Jak mówi wolontariuszka Klaudia Stoczewska, praca w wolontariacie wynika z potrzeby serca. - Nie jest to nic ani kosztownego ani trudnego. Wystarczy poświęcić kilka chwil, aby pomóc innych. Satysfakcja i otrzymanie uśmiechu od osoby, której pomagamy to jest dla nas nagroda - powiedziała Klaudia Stoczewska.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza ustanowiło Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1985 roku. Tego dnia na całym świecie odbywają się wydarzenia mające na celu uhonorowanie wolontariuszy.
IAR