Samorządowcy piszą do premiera ws. elektrowni jądrowej. "Milczenie potęguje niepokój"
Zarząd powiatu konińskiego wystosował list do premiera Donalda Tuska, w którym zwrócił się z apelem o kontynuację projektu budowy elektrowni jądrowej przez ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP. To kolejne tego typu stanowisko samorządowców z regionu.
W skierowanym do Donalda Tuska piśmie zarząd powiatu konińskiego podkreślił, że harmonogram wstępnych działań dotyczących realizacji inwestycji dobiegł końca. Jak zaznaczono, "milczenie strony rządowej potęguje niepokój mieszkańców regionu".
"Wyrażając naszą otwartość na współpracę, w imieniu mieszkańców powiatu konińskiego apelujemy o kontynuację realizacji planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie" - zaznaczył zarząd w piśmie.
Samorządowcy przypomnieli, że podczas ubiegłorocznej wizyty w Koninie, premier podkreślał znaczenie wsparcia dla regionów dotkniętych zmianami w przemyśle węglowym. Zarząd powiatu podkreślił, że region jest obecnie w trakcie transformacji energetycznej, a budowa elektrowni jądrowej byłaby silnym impulsem do rozwoju Wielkopolski Wschodniej.
"Inicjatywa podjęta przez ZE PAK, PGE S.A. oraz KHNP była strategicznym elementem kształtujących się planów dotyczących funkcjonowania tego regionu po zamknięciu pracy kopalni. Wiemy, że trudno będzie zrealizować transformację energetyczną bez użycia atomu. Warto również podkreślić, że bezpieczna dla środowiska energia atomowa, która byłaby produkowana na naszym terenie, spotkała się z dużą akceptacją społeczną" - poinformowali samorządowcy w piśmie.
Pismo zarządu powiatu konińskiego to kolejny tego typu apel ze strony samorządowców do władz centralnych. Wcześniej podobne stanowiska zajęły rada miasta Konina, zarząd powiatu tureckiego i Stowarzyszenie Aglomeracja Konińska.
Wspólne przedsięwzięcie prywatnego ZE PAK, kontrolowanej przez Skarb Państwa PGE oraz koreańskiej firmy KHNP to budowa elektrowni jądrowej z dwoma koreańskimi reaktorami APR1400 o łącznej mocy 2,8 GW w Pątnowie, na terenach graniczących z obecną elektrownią Grupy ZE PAK. KHNP oprócz dostawy technologii deklaruje też udział kapitałowy.
W pierwszej połowie tego roku media poinformowały o możliwym zamrożeniu projektu przez rząd. Pytana o tę sprawę PGE wyjaśniła, że "kluczowe są polityczne decyzje" i to rząd określi, które projekty będą przedmiotem dalszych analiz technicznych. Prezes PGE PAK Energia Jądrowa, spółki celowej powołanej do budowy elektrowni, Tomasz Nowacki poinformował w czerwcu, że spółka czeka na decyzje właścicieli dotyczącą umowy na studium wykonalności projektu.