Samorządy pod kreską. Chcą inwestować, ale Polski Ład i inflacja im to utrudniają
Samorządy coraz więcej inwestują - w ubiegłym roku wydały na ten cel o jedną czwartą więcej, niż w 2021 roku. Ich potrzeby inwestycyjne nie będą maleć, bo muszą zwiększać efektywność energetyczną budynków i co najmniej podtrzymywać jakoś usług publicznych. Tymczasem jednostki samorządu terytorialnego (JST) zakończyły 2022 rok na minusie. Łączny deficyt budżetowy sektora wyniósł w zeszłym roku 8,2 mld złotych.
Po dwóch latach występowania nadwyżek budżetowych, samorządy zamknęły 2022 rok na minusie. Ich łączy deficyt budżetowy wyniósł 8,2 mld złotych. Wszystko przez rosnącą inflację, podbijającą koszty inwestycji oraz trudniejsze rozliczenia związane z Polskim Ładem.
Ponad połowa (55 proc.) jednostek samorządu terytorialnego w Polsce odnotowała w 2022 roku deficyt budżetowy - wskazują w najnowszej analizie ekonomiści banku PKO BP. To znacznie więcej niż w 2021 roku. Wtedy deficyt odnotowało 13 proc. samorządów. Wtedy też samorządy zanotowały nadwyżkę budżetową, i to w wysokości aż 17,4 mld złotych.