Samsung z najsłabszymi wynikami od 14 lat. Zysk operacyjny spadł o niemal 100 proc.

Samsung Electronics w czwartek ogłosił swoje najniższe kwartalne zyski od 14 lat. Zdaniem spółki powodem jest spowolnienie wydatków konsumenckich na urządzenia elektroniczne oraz układy pamięci. Analitycy sugerują, że drugi kwartał roku może przynieść kolejne pogorszenie wyniki i pierwszą od 2008 roku stratę finansową.

Południowokoreańska firma, będąca jednym z największych na świecie producentów układów pamięci i smartfonów, poinformowała, że w I kwartale 2023 roku jej zysk operacyjny spadł o 95 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku i wyniósł niecałe 480 mln dolarów. Spadek dochodu netto wyniósł 86,1 proc., zaś sprzedaży o 18 proc. To najgorsze wyniki kwartalne od 14 lat. Na giełdzie w Seulu akcje Samsunga spadły o 0,3 proc. 

Spadek popytu na produkty

Przedstawiciele spółki wyjaśnili, że "ogólne wydatki konsumpcyjne spadły w związku z niepewnym globalnym otoczeniem makroekonomicznym". Wskazali ponadto na słabnący popyt na nośniki pamięci oraz ich malejące ceny (tego typu produkty generowały około połowy zysków firmy). W tym zakresie odnotowano pierwszą od 2009 roku stratę operacyjną. Samsung jednak liczy na odbudowanie popytu na układy pamięci w drugiej połowie 2023 r.

Reklama

Samsung Electronics jest największą spółką grupy Samsung. W I kwartale tego roku po raz trzeci z rzędu zmniejszono marże w celu podniesienia konkurencyjności na rynku, jednak nie udało się tym poprawić wyników finansowych. W ostatnim kwartale ubiegłego roku odnotowano 70-proc. spadek zysków operacyjnych.  

Koreańscy producenci nośników i układów pamięci, na czele z Samsungiem, odnotowali rekordowe zyski w ostatnich latach ze względu na rosnące ceny produktów. Jednak globalne spowolnienie gospodarcze zmieniło ten trend. Jeszcze w czasie pandemii popyt rósł - klienci kupowali masowo nowe komputery i smartfony, co jednocześnie zwiększyło produkcję układów pamięci. Popyt szybko jednak zmalał, gdy covidowe ograniczenia zostały zniesione, a konsumenci na całym świecie zaczęli borykać się z wysoką inflacją i rosnącymi stopami procentowymi. 

Słabe prognozy finansowe

Samsung zdecydował o ograniczeniu produkcji układów pamięci, aby poradzić sobie z nadwyżką podaży. To znacząca różnica w polityce firmy, która wcześniej zakładała wprowadzenie jedynie niewielkich korekt w zakresie wolumenu produkcji. 

Na podobne kroki zdecydowali się także konkurenci - południowokoreańska firma SK Hynix oraz Micron Technology z USA. Jak wynika z analiz Eugene Investment & Futures, producenci układów scalonych mają szansę na odbicie w drugiej połowie roku, jeśli współpraca między ich producentami w zakresie wolumenu produkcji będzie pomyślna.

Sprzedaż nowych smartfonów Galaxy 23 pomogła Samsungowi zrekompensować słabe wyniki finansowe w zakresie nośników i układów pamięci. Jednak analitycy spodziewają się, że II kwartał 2023 roku może przynieść firmie pierwszą stratę finansową od 2008 roku.

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Samsung
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »