Santander przegrywa w sądach z frankowiczami. Bank proponuje ugody

Santander Bank Polska informuje o "niższym tempie" zawierania ugód z klientami frankowymi. "Chcemy podpisywać ugody, to jest fair propozycja dla klientów" - przekonuje prezes banku Michał Gajewski. Santander na koniec III kwartału br. posiadał portfel 32,3 tys. kredytów denominowanych i indeksowanych do franka szwajcarskiego (CHF). Grupa otrzymała 2090 prawomocnych rozstrzygnięć sądowych, w tym 1996 to rozstrzygnięcia niekorzystne dla banku, a pozostałe 94 to rozstrzygnięcia w całości albo w części korzystne.

- Santander Bank Polska obserwuje niższe tempo zawierania ugód ze swoimi klientami w sprawie kredytów hipotecznych we frankach, podtrzymuje chęć ich zawierania w formule zaproponowanej przez przewodniczącego KNF - twierdzi prezes Michał Gajewski.

Santander Bank Polska apeluje do klientów frankowych o zawieranie ugód

- Trzymamy się propozycji przewodniczącego KNF; to tempo rzeczywiście trochę zmalało, to z jednej strony funkcja cały czas agresywnej polityki kancelarii prawnych (...), z drugiej strony, widać ostatnie wyroki Sądu Najwyższego, które idą wbrew temu, co było w sądach powszechnych (...) - powiedział Gajewski.

Reklama

- Chcemy podpisywać ugody(...) to jest fair propozycja dla klientów - dodał.

Bank podał w środę, że łączna liczba ugód zawartych przez grupę ze swoimi klientami w sprawie kredytów hipotecznych we frankach wynosi 8407, w tym 5369 ugód zawarto w 2023 roku, a 1032 w samym trzecim kwartale 2023 r.

Koszty dobrowolnych ugód zawieranych z klientami w sprawach dotyczących kredytów mieszkaniowych we frankach w okresie I-III kwartału 2023 r. wyniosły 302,2 mln zł wobec 88,7 mln zł rok wcześniej. W samym III kwartale koszty ugód wyniosły 34,7 mln zł.

Kredyty frankowe. Wyroki sądów niekorzystne dla banku

Pod koniec III kwartału 2023 r. grupa posiadała portfel 32,3 tys. kredytów denominowanych i indeksowanych do franka.

Grupa została pozwana w 16 420 postępowaniach dotyczących kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty CHF o wartości przedmiotu sporu 5,5 mld zł, w tym znajdują się 2 pozwy zbiorowe. Grupa otrzymała 2090 prawomocnych rozstrzygnięć sądowych, w tym 1996 to rozstrzygnięcia niekorzystne dla banku, a pozostałe 94 to rozstrzygnięcia w całości albo w części korzystne.

Santander Bank Polska będzie oferować "bezpieczny kredyt"

Santander Bank Polska w listopadzie wprowadzi do oferty kredyt hipoteczny w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2 proc.", a także zaoferuje kredyty hipoteczne oparte o wskaźnik WIRON - poinformowali w środę przedstawiciele banku.

Sprzedaż kredytów hipotecznych w III kwartale wzrosła o 98 proc. rdr do 2,35 mld zł.

- Ta sprzedaż jest bardzo dobra bez tego programu, ale od 20 listopada będziemy oferowali go naszym klientom - zapowiedział prezes Michał Gajewski.

Członek zarządu banku Maciej Reluga poinformował, że od listopada bank planuje zaoferować kredyty hipoteczne oparte na wskaźniku WIRON.

- Pierwszym produktem będą hipoteki, nastąpi to w listopadzie i później sukcesywnie będziemy dodawać nowe produkty na nowej stawce referencyjnej, by pełna oferta była w połowie 2024 roku - powiedział Reluga.

Dywidenda dla akcjonariuszy? KNF nie ma zastrzeżeń

Santander Bank Polska nadal prowadzi z KNF konsultacje w sprawie możliwości wypłaty dywidendy - poinformował prezes Michał Gajewski.

- Nasza nadwyżka kapitałowa jest ogromna, wynosi ponad 12 mld zł. Polityka dywidendowa nie uległa zmianie, chcemy dzielić się zyskiem z akcjonariuszami - przekonywał prezes Gajewski podczas środowej przedpołudniowej konferencji.

Kilka godzin później pojawił się komunikat, że Komisja Nadzoru Finansowego nie ma zastrzeżeń do planów wypłaty dywidendy.

Santander BP poinformował, że otrzymał pismo Komisji Nadzoru Finansowego ("KNF"), w którym KNF wskazała, że nie zgłasza zastrzeżeń odnośnie możliwości wypłaty przez Bank dywidendy (zaliczki na poczet dywidendy) "w kwocie 2 375 901 550,50 złotych z zysku wypracowanego w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.".

Przypomnijmy: kwietniowe WZA akcjonariuszy banku przeznaczyło na kapitał dywidendowy 3,22 mld zł (2,38 mld zł z zysku 2022 r. i 0,84 mld zł z transakcji sprzedaży Aviva), jednak zgodnie z rekomendacją KNF bank wstrzymał się z decyzją w kwestii dywidendy do czasu oszacowania skutków wyroku TSUE ws. kredytów frankowych.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: kredyty walutowe | frank szwajcarski | Santander Bank Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »