SAPARD: Druga tura po nowemu

Prawdopodobnie w drugiej połowie grudnia zostanie ogłoszony druga tura składania wniosków o dofinansowanie inwestycji w przetwórstwie z przedakcesyjnego programu SAPARD. Tym razem na nieco zmienionych zasadach, które spowodować mają większe wykorzystanie środków.

Prawdopodobnie w drugiej połowie grudnia zostanie ogłoszony druga tura składania wniosków o dofinansowanie inwestycji w przetwórstwie z przedakcesyjnego programu SAPARD. Tym razem na nieco zmienionych zasadach, które spowodować mają większe wykorzystanie środków.

Jak dowiedzieliśmy się, wstępnie rozważana jest data 15 grudnia jako termin rozpoczęcia drugiego naboru wniosków dla przedsiębiorców. Jednak Agencja ma obawy, czy zdąży do tego czasu z przygotowaniami. Na pewno jednak stanie się to nie później niż na przełomie roku - zapewnia Dariusz Panasiuk, rzecznik prasowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dodając, że przedsiębiorcy mogą już przygotowywać wnioski.

Tym razem dojście do unijnych funduszy ma być trochę łatwiejsze. Zmiany, których wprowadzenie PG zapowiadało przed kilku dniami, dopuszczają m.in. budowę nowych budynków w ramach istniejących zakładów przetwórczych. Dotyczy to przetwórni mięsa, mleka oraz owoców i warzyw, a także ryb. Do tej pory dozwolony był jedynie remont i modernizacja zakładów. W nadzwyczaj rygorystyczny sposób polscy urzędnicy interpretowali bowiem wytyczne Unii mówiące, że z programu SAPARD nie można finansować budowy nowych zakładów. Na wniosek Agencji, zaniepokojonej małym zainteresowaniem firm, resort rolnictwa zgodził się zmienić interpretację. Zgodzono się z argumentami Agencji, że często modernizacja zakładu wiąże się z koniecznością postawienia nowego budynku.

Reklama

Inna zmiana - istotna nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla rolników i samorządów - dotyczy możliwości finansowania ze środków programu SAPARD inwestycji już rozpoczętej. Do tej pory wykluczano możliwość ubiegania się o dofinansowanie inwestycji, które wcześniej rozpoczęto. Ale uwaga: refundowane będą tylko wydatki poniesione już po zawarciu umowy z Agencją o pomoc finansową.

Dla rolników ułatwień jest więcej. Jedno z nich dotyczy rozszerzenia możliwości zakupu ciągników. Do tej pory pragnąc skorzystać z programu, nie mogli finansować kupna zwykłego ciągnika, a jedynie specjalistyczne, np. sadowniczy lub górski. Teraz będą mogli kupować także zwykłe. Spodziewamy się, że spowoduje to wzrost zainteresowania rolników programem SAPARD, ponieważ ciągnik jest podstawą funkcjonowania większości gospodarstw - powiedział Dariusz Panasiuk.

Z myślą o rolnikach wprowadzono jeszcze inna poprawkę, która zalicza do tzw. kosztów kwalifikowanych, podlegających refundacji podatek VAT. Będzie on częściowo zwracany rolnikom pod warunkiem, że nie będzie przez nich odzyskiwany. Do tej pory tylko część rolników przeszła na rozliczenie w systemie VAT.

Minister rolnictwa zatwierdził ostatecznie poprawki 15 listopada 2002 r., nie wymagają one zgody Komisji Europejskiej. Wnioski złożone przez rolników po tym terminie, mają być rozpatrywane na nowych zasadach. Agencja dopuszcza też możliwość ponownego zweryfikowania wniosków, złożonych przez przedsiębiorców w pierwszej turze.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: Razem | tur | dofinansowanie | druga tura | SAPARD
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »