SARS - fatalny wpływ na gospodarkę

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ostrzegła w czwartek, że epidemia SARS w najbardziej dotkniętych nią krajach może wywołać bardzo poważne skutki, uderzając zwłaszcza w turystykę i handel.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i  Rozwoju (OECD) ostrzegła w czwartek, że epidemia SARS w  najbardziej dotkniętych nią krajach może wywołać bardzo poważne  skutki, uderzając zwłaszcza w turystykę i handel.

Ekonomiści ostrzegają, że epidemia SARS może spowodować fatalne skutki w makroekonomii. Najpierw Bank Światowy obniżył swoje prognozy wzrostu gospodarczego dla Azji Wschodniej, dziś czarną wizję przedstawiła Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

W najnowszym raporcie OECD, organizacji zrzeszającej 30 najbardziej rozwiniętych państw świata, w tym Polskę, ostrzega, że epidemia SARS uderzy przede wszystkim w dwie dziedziny gospodarki - turystykę i handel.

OECD, przypomina o epidemiach, takich jak choroba "szalonych krów" czy pryszczyca, które nawiedziły szereg państw europejskich w końcu lat 90. Zachorowania wywołały poważne zaniepokojenie społeczne, uderzając w gospodarkę.

Reklama

Według OECD epidemia SARS już przyczyniła się do redukcji akcji na giełdach oraz pogorszenia się kondycji linii lotniczych, firm turystycznych i sieci detalicznych w kilku krajach azjatyckich. Doszło także do wyraźnego spadku podróży do Nowej Zelandii i Kanady.

Agencje donoszą, że pierwsze skutki epidemii zaczęła też odczuwać gospodarka amerykańska, która - jak wiadomo - jest motorem napędzającym gospodarkę światową. Na razie SARS dotyka przede wszystkim przemysł lotniczy, który przeżywa głęboki kryzys od tragedii 11 września, ale na tym na pewno się nie skończy.

RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: organizacja | sars | skutki | epidemia | handel | OECD
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »