Reklama

Schetyna: Trzeba szukać dalszych oszczędności

Udało się uchronić Polskę przed prostą podwyżką podatków - powiedział gość Kontrwywiadu RMF FM Grzegorz Schetyna. - Podniesienie VAT to najniższa cena, jaką zapłaciliśmy - dodał. Na pytanie o ewentualne wprowadzenie podatku pielęgnacyjnego odpowiedział, że nic mu o tym nie wiadomo. - Podwyższanie podatków jest zawsze pomysłem złym - podkreślił.

Udało nam się zbudować atmosferę powszechnego poszukiwania oszczędności - uważa Schetyna. Zdaniem marszałka Sejmu, projekt przyszłorocznego budżetu jest optymistyczny.

Konrad Piasecki: Mówił pan "podnoszenie podatków to dla Platformy jak wyrywanie serca z piersi".

Grzegorz Schetyna: No tak, bo udało się jednak zrobić wszystko, żeby podatków nie podwyższać. Myślę tu o podatku CIT, PIT, o składce emerytalno-rentowej?

Reklama

...a słyszał pan coś o VAT?

- Słyszałem, tak, ale to najmniejsza cena, jaką zapłaciliśmy. Ta podwyżka VAT o jeden procent wyłączając żywność jest tak naprawdę najbardziej sprawiedliwym podniesieniem podatku.

I to nie wyrwało panu serca z piersi?

- Nie. Uważam też, że udało nam się zbudować taką atmosferę powszechnego poszukiwania oszczędności przez rząd, przez wszystkie instytucje, także przez samorządy. Zrobił się dobry klimat. Udało się uratować, uchronić Polskę przed prostą podwyżką podatków.

Naprawdę tak pan uważa, że rząd zrobił wszystko dla poszukania oszczędności w budżecie?

- Myślę, że robi wszystko i ten projekt budżetu jest optymistyczny i idzie w dobrym kierunku. Proszę pamiętać, że my już i w zeszłym roku i dwa lata temu przechodziliśmy przez bardzo twardy kurs oszczędnościowy. Myślę tutaj o rządzie. Sam pamiętam w resorcie MSWiA, jakie były oszczędności, chociażby jeżeli chodzi o policję i inne służby. Tak naprawdę oszczędności trzeba szukać, to jest trudny proces.

Ale można by też ruszyć do przodu wiele reform, które oszczędności by przyniosły. Może nie od razu, może nie w ciągu miesiąca, czy w ciągu roku, ale w ciągu kilku lat, przyzna pan.

- Ale tak odbieram to poszukiwanie, te następne rzeczy, które się pojawiają i analizy, które są w mediach, jako szukanie oszczędności.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »