Sejm o dodatkach do ogrzewania już w piątek. Kto może liczyć na pomoc?

Na pierwsze, pilnie zwołane, wrześniowe posiedzenie Sejmu zaplanowano m.in. dyskusję na temat tzw. dodatków energetycznych. Rządowe wsparcie ma objąć również te gospodarstwa domowe, które korzystają z innego źródła ciepła niż węgiel (wnioski o dodatek węglowy można już składać), jak i samorządy.

  • Przyjęte w sierpniu przez rząd projekty ustaw dotyczące wsparcia energetycznego zostaną przedstawione Sejmowi przez minister klimatu i środowiska Annę Moskwę. 
  • Dyskusja podczas pierwszego czytania ma dotyczyć dopłat do ogrzewania dla osób, którzy wykorzystują paliwo inne niż węgiel. 
  • Projekt ustawy przewiduje złagodzenie rosnących cen energii, dla tych którzy do opalania domów wykorzystują drewno opałowe, olej opałowy, LPG, pellet czy ciepło systemowe.

Reklama

Samorządy mogą dostać jeszcze w tym roku dodatkowe fundusze, mające wspomóc ich budżety w dobie rosnących cen energii.

Dodatek do ogrzewania 2022. Ile można dostać?

W zależności od wykorzystywanego paliwa, wysokości dodatków energetycznych dla gospodarstw domowych mają się różnić i wynosić od 500 do nawet 3000 zł:

  •      500 zł gdy wykorzystywany jest gaz LPG,
  •      1000 zł dla tych, którzy używają do ogrzewania drewna kawałkowego,
  •      2000 zł dla korzystających z kotłów olejowych,
  •      3000 zł gdy ciepło wytwarzane jest dzięki pelletowi drzewnemu lub innemu rodzajowi biomasy (brykiet, słoma itp.)

Dodatki mają być jednorazowe. Łącznie do ponad 6 milionów gospodarstw może trafić nawet 9,1 mld zł dofinansowania.

Dla samorządów rząd przewidział niemal 13,7 mld zł, które będzie można wykorzystać na wsparcie opłat za ciepło systemowe. Projekt zakłada pomoc szpitalom, placówkom oświatowym, kościołom, domom pomocy i innym jednostkom publicznym.

Dodatek energetyczny tylko na jedno źródło ogrzewania

 Rząd liczy, że dodatki do ogrzewania uda się wypłacić jak najszybciej. Jeśli proces uchwalania ustawy przebiegnie sprawnie, wnioski o dopłaty będzie można składać tuż przed sezonem grzewczym - na przełomie września i października. 

Dla tych, którzy domy ogrzewają węglem, istnieje już możliwość ubiegania się o dofinansowanie - do 30 listopada 2022. Do tego samego dnia, jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy, będzie można składać wnioski przez opalających domy innym paliwem. 

Co ważne, nie będzie możliwości otrzymania wsparcia na ciepło otrzymywane dzięki węglowi oraz innemu surowcowi - należy zadeklarować jedno źródło paliwa przy wypełnianiu wniosku o dodatek. 

Gmina będzie miała miesiąc na rozpatrzenie dokumentu i wypłatę pieniędzy, a więc maksymalnie do końca roku wszyscy zainteresowani powinni otrzymać dofinansowanie.

Bez wpisu do ewidencji CEEB nie będzie dopłaty do ogrzewania

Aby móc ubiegać się o dodatek, niezbędny jest wpis do ewidencji CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków), działającej od 1 lipca 2021 roku. Jej celem jest m.in. wsparcie w wymianie tzw. kopciuchów, a tym samym dążenie do poprawy jakości powietrza. Deklarację źródła ciepła można złożyć poprzez stronę internetową ceeb.gov.pl lub przesłać na adres urzędu miasta lub gminy.

Istnieje również opcja edycji złożonych wcześniej deklaracji, z czego Polacy zaczęli korzystać, aby ubiegać się o węglowy dodatek. 

Należy mieć jednak na uwadze, że złożenie nieprawdziwych informacji może skutkować odpowiedzialnością karną. Jak przypomina Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, prawidłowość wypełnianych deklaracji podlega kontrolom wykonywanym przez osoby upoważnione przez gminy.

PB

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »