Sejmowe komisje za odrzuceniem poselskiego projektu ws. zamiany gruntów leśnych

Sejmowe komisje środowiska i gospodarki poparły wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu poselskiego projektu noweli ustawy o lasach, która ma dać większe możliwości zamiany terenów znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych. Według opozycji, projekt powstał pod dyktando lobbystów.

W czwartek połączone sejmowe komisje gospodarki oraz środowiska przeprowadziły pierwsze czytanie poselskiego projektu noweli ustawy o lasach wraz z autopoprawką, która została przegotowana przez posłów PiS.

Reprezentująca wnioskodawców posłanka Ewa Malik (PiS) wyjaśniła, że projektowana nowela prowadzi do zmiany przepisów, tak aby lasy, grunty i inne nieruchomości Skarbu Państwa pozostające w zarządzie Lasów Państwowych mogły być przedmiotem zamiany na podobne dobra, czyli też lasy, grunty i inne nieruchomości w dwóch uzasadnionych przypadkach. Pierwszy - tak jest to w już obowiązujących przepisach - to prowadzenie gospodarki leśnej. Drugi - nowy - to cele i potrzeby polityki państwa związanej ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów dotyczących energii lub transportu, służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza.

Reklama

Malik zaznaczyła, że autopoprawka precyzuje m.in., że lasy państwowe mogą dokonać zamiany tylko na lasy, grunty i inne nieruchomości, na których możliwe jest prowadzenie gospodarki leśnej. Dodała, że autopoprawka zakłada również przepisy mające zabezpieczyć interesy LP. Zaproponowano m.in. ograniczenie zakresu podmiotów, z którymi Lasy mogą dokonywać zamiany, czyli państwowe osoby prawne, osoby prawne, w których Skarb Państwa posiada akcje oraz jednostki samorządu terytorialnego. W projekcie dodano też, że jeśli w terminie do 10 lat od zamiany określonej w umowie jako podmiot projektu (chodzi o inwestycje) nie zostanie on zrealizowany, LP będą mogły żądać zwrotu nieruchomości albo zapłaty różnicy pomiędzy zamienianymi nieruchomościami.

Posłanka przekonywała, że projektowane przepisy mają na celu realizację projektów związanych z rozwojem oraz wdrażaniem projektów w obszarze energii i transportu, upowszechnianiem nowych technologii oraz poprawą jakości powietrza. - Będą przyczyniać się do tworzenia nowych miejsc pracy oraz do wzrostu gospodarczego. Projekt ma także wpływać na sytuację mikro, małych i średnich przedsiębiorców poprzez możliwość współpracy tych firm przy realizacji inwestycji - zaznaczyła.

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska odnosząc się do projektu ocenił, że zawarte w nim rozwiązania są bardzo korzystne. Zapewniał, że są bezpieczne tak dla Lasów Państwowych, jak i ekosystemów leśnych.

Suchej nitki na projekcie nie zostawili posłowie opozycji oraz uczestniczący w posiedzeniu przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy przekonywali m.in. że prowadzi on do prywatyzacji Lasów Państwowych "tylnymi drzwiami".

Projekt zły mimo autopoprawki

Urszula Zielińska (KO) podkreśliła, że mimo autopoprawki, projekt noweli jest wciąż zły. - Dopuszcza zamianę terenów leśnych potencjalnie cennych przyrodniczo na tereny mniej wartościowe lub bezwartościowe, o których to zwrot wartości będzie musiał się upominać Skarb Państwa i to będzie uznaniowe (...) Dopuścicie do cichej, fragment po fragmencie, prywatyzacji Lasów Państwowych - powiedziała.

Posłanka dodała, że do parlamentarzystów docierały informacje, że projekt noweli powstał m.in. po to, by ułatwić przekształcenie terenów leśnych w Jaworznie pod przyszłą fabrykę samochodów elektrycznych Izera. - Jaki to jest plan dla polskiego samochodu elektrycznego, który powstanie na zrębie 238 ha lasu w Jaworznie? Czy nie można tej fabryki zbudować na 70 ha powierzchni, np. na terenach pokopalnianych? - pytała Zielińska.

"Zamach na polskie lasy"

Podobnie wypowiadali się również inni politycy. Daria Gosek-Popiołek z Lewicy oceniła, że projekt to "zamach na polskie lasy". "Będzie można wymienić las chroniony na terenie Bieszczad na kilkuhektarowe hałdy pozbawione wartości" - podkreśliła. Posłanka zgłosiła ponadto - podobnie jak koło Polska 2050 oraz KO - wniosek o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu.

Według polityków partii opozycyjnych, projektowane przepisy mają wiele wad prawnych i mogą być też niekonstytucyjne. Dodawali, że nowela została napisana pod dyktando lobbystów. Sankcjonuje poszukiwanie w lasach gruntów pod przyszłe inwestycje.

Wiceminister zaprzeczał

Wiceminister Ireneusz Zyska odpowiadając na wątpliwości posłów podkreślił, że "zdecydowanie zaprzecza", iż projekt to próba prywatyzacji Lasów Państwowych. - Takich możliwości ta ustawa nie daje - zapewnił. Dodał, że już teraz Lasy Państwowe - zgodnie z prawem - przeznaczają grunty leśne np. pod budowę dróg. Wskazał, że rocznie jest to kilkaset hektarów, a mimo to - jak podkreślił - zalesienie wzrasta średnio o 300 ha rocznie.

Przewodnicząca sejmowej komisji środowiska Urszula Pasławska (Koalicja Polska) wyraziła niezadowolenie, że w posiedzeniu nie brał udziału wiceszef MKiŚ odpowiadający za lasy, czyli Edward Siarka oraz dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica. Zapowiedziała, że złoży skargę do szefa MKiŚ w tej sprawie, zwracając jednocześnie uwagę, że procedowany projekt jest jednym z najważniejszych od wielu lat dla LP.

Projekt może generować problemy w przyszłości

Biorący udział w posiedzeniu przedstawiciel Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych Jan Tabor zaznaczył, że Lasy nie kwestionują potrzeby rozwoju gospodarczego kraju, ale jego zdaniem projekt noweli może generować problemy w przyszłości. Przypomniał, że już teraz prawo precyzuje, w jakich sytuacjach LP mogą przekazywać swoje grunty pod inwestycje. Tabor zwrócił uwagę m.in. na niezdefiniowane do końca inwestycje, na jakie Lasy miałby przekazywać swoje grunty. Jak powiedział, projekt byłby precedensowy i "dochodzimy do wniosku, że pojawi się wyłom w monolicie".

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Ostatecznie w głosowaniu komisje poparły wniosek o odrzucenie poselskiego projektu noweli ustawy o lasach w pierwszym czytaniu - 28 głosami za przy 26 przeciw.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: leśnictwo | rolnictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »