Reklama

Sensacyjny wynik pierwszej aukcji tokenu NFT w Polsce

Sensacyjnym wynikiem zakończyła się pierwsza w historii aukcja tokenu NFT; uzyskano 62-krotne przebicie ceny wywoławczej. Licytowany był cyfrowy model 3D stworzony na podstawie oryginalnej rzeźby „Fortune” znanego artysty Tomasza Górnickiego. Aukcja internetowa trwała 3 dni i zakończyła się wynikiem 312 700 zł, z opłatą aukcyjną – poinformowała PAP Ewa Mierzejewska dyr. ds. komunikacji i PR Artinfo. Portal Artinfo.pl był organizatorem aukcji

Rzeźbę jako obiekt fizyczny - odlew z brązu, o wysokości 70 cm - można było zobaczyć na stoisku Artinfo.pl podczas zakończonych w niedzielę Warszawskich Targów Sztuki. Tam też liczne grono zainteresowanych osób z napięciem obserwowało finał aukcji.

"Walka była wyjątkowo zacięta, a chętnych do licytacji nie brakowało: w trakcie aukcji złożonych 79 ofert" - zaznaczyła dyr. Mierzejewska.

Według niej jeszcze większą niespodzianką był wynik: 265 000 zł (312 700 zł z opłatą aukcyjną). Ta kwota oznacza aż 62-krotne przebicie ceny wywoławczej - szacunkowa wartość rzeźby fizycznej to około 35 tysięcy złotych.

Reklama

Zwycięzca stał się właścicielem tokenu NFT, czyli cyfrowego wizerunku oryginalnego dzieła artysty. Sama rzeźba z brązu zostanie przekazana na stałe do zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. Tym samym przestanie funkcjonować na komercyjnym rynku dzieł sztuki. Pozostanie na nim wyłącznie token NFT.

Posiadacz tokenu będzie mógł w pełni korzystać z cyfrowej reprezentacji obiektu 3D w wirtualnych galeriach, grach i szeroko pojętym Metaverse.

W 18. Warszawskich Targach Sztuki(WTS), które odbywały się 27 i 28 listopada w hali EXPO XXI wzięło udział 70 wyselekcjonowanych galerii i antykwariatów z całej Polski. Organizatorem WTS był Dom Aukcyjny Rempex.


Blockchain: Ethereum


Adres Portfela: 0x77f5a992919bbdfb6374c7eed576258ac94bf390


Adres Smart Contract: 0x495f947276749Ce646f68AC8c248420045cb7b5e


Royalties: 10% ( przy każdej następnej sprzedaży twórca tokenu na podstawie zapisów w Smart Contract powinien otrzymać 10% wartości danej transakcji)
Widoczna sygnatura na obiekcie cyfrowym: 'GÓR | NIC | KI’


Cyfrowy model 3D (GLB) kompatybilny z Metaverse. Plik przechowywany także na zdecentralizowanym serwerze IPFS.Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »