Separacja a spadkobierca ustawowy
Spadek nie raz może okazać się kwestią sporną, podaje "Gazeta Podatkowa". Ustawy przewidują sytuacje, które z prawnego punktu widzenia mogą zaskoczyć małżonka spadkodawcy.
Zgodnie z przyjętą ustawą, w przypadku niesporządzenia testamentu, w pierwszej kolejności spadek dziedziczą w równych częściach małżonek oraz dzieci spadkodawcy. Małżonek otrzymuje wtedy nie mniej niż jedną czwartą spadku.
Jeśli spadkodawca w testamencie nie zapisał nic małżonkowi, to ten i tak, zgodnie z uprawnieniami spadkowymi, otrzyma swoją część w postaci zachowku - pisze "Gazeta Podatkowa".
Małżeństwo kończy się wraz ze śmiercią jednego z małżonków lub prawnym orzeczeniem rozwodu. W tym drugim przypadku w chwili śmierci jednego z małżonków spadek nie przysługuje drugiemu. Tak samo sprawa przedstawia się w sytuacji separacji. Jeśli w związku małżonków obowiązywała prawomocna separacja, to w przypadku śmierci jednego z nich samo dziedziczenie następuje tak, jakby małżonkowie byli rozwiedzeni.
Także wytoczenie sprawy o separację przed śmiercią spadkodawcy może wpłynąć na określenie mniejszego udziału takiego małżonka w majątku wspólnym. Również w przypadku zażądania przez spadkodawcę za życia orzeczenia separacji z winy małżonka, może on zostać wyłączony od dziedziczenia.