Sezon na kawony rozpoczęty
Fala upałów spowodowała, że w Pakistanie (niestety, na razie tylko tam) zaczął się sezon na arbuzy. Pierwsze zbiory są obfite, przybywa klientów. Czekamy na ten smakołyk na naszym rynku!
Arbuz zwyczajny, nazywany także kawonem - gatunek rośliny z rodziny dyniowatych. Pochodzi z Afryki Południowej, gdzie nadal rośnie dziko, ale jako gatunek uprawny został rozprzestrzeniony w wielu innych regionach o ciepłym klimacie i jest uprawiany w wielu krajach świata, miejscami dziczeje.
Owoc zawiera 92 proc. wody, dlatego dobrze gasi pragnienie. Ma słodkawy, orzeźwiający smak, do czego przyczynia się zawartość kwasu jabłkowego i cytrynowego. Ma znikomą zawartość witamin: 0,03 mg proc. B1, 0,04 mg proc. B2 i 6 mg proc. C. Poza tym zawiera: ok. 70 mg proc. potasu, 11 mg proc. wapnia, 8 mg proc. chloru, 8 mg proc. sodu, 7 mg proc. siarki, 3 mg proc. magnezu i fosforu, 02 mg proc. żelaza i ok. 0,07 mg proc. miedzi. Ma znikomą wartość energetyczną - zaledwie ok. 30 kcal w 100 g.
Polepsza przemianę materii, wpływa korzystnie na układ pokarmowy. Jest też używany do maseczek na skórę, działa bowiem przeciwzmarszczkowo, tonizująco i ściągająco, pomaga przy leczeniu stanów zapalnych skóry i zajadów.
Arbuz dzięki dużej zawartości wody w owocach jest gatunkiem moczopędnym, zalecanym dla chorych na nerki. Z badań wynika również, że podobnie jak pomidor i czerwony grejpfrut jest źródłem likopenu, który ma właściwości wspomagania leczenia chorób nowotworowych.
Jest uprawiany jako warzywo. Teraz uprawiany jest w wielu krajach, na różnych zamieszkanych kontynentach. Największym producentem są Chiny, a następnie Turcja. W Europie krajami, w których uprawia się arbuzy są Hiszpania, Portugalia, Włochy, Chorwacja, Francja, Grecja, Bułgaria, Rumunia, Węgry i Ukraina. W Polsce również wyhodowano odmianę odporną na niskie temperatury. (wiki)
Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze