Siarka: Lasy Państwowe rozpoczynają akcję skupu gruntów pod nowe lasy
Lasy Państwowe rozpoczynają ogólnopolską akcję skupu gruntów, które będą wykorzystywane pod zalesianie, aby powiększyć zasoby leśne - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
- Postanowiliśmy uruchomić specjalny program, który będzie skierowany do prywatnych właścicieli gruntów leśnych, program, który ma służyć zwiększeniu powierzchni lasów - powiedział Siarka. Dodał, że celem programu jest zwiększenie zasobów leśnych Skarbu Państwa.
Minister wyjaśnił, że obecnie Lasy Państwowe korzystają z możliwości zakupu terenów leśnych od prywatnych właścicieli, głównie z prawa pierwokupu, kiedy Lasy Państwowe mogą wejść w kontakt z właścicielem, który tereny leśne sprzedaje, i zaproponować ich odkupienie.
- Teraz uruchamiamy drugą ścieżkę. (...) Będzie można przyjść do nadleśnictwa i zaproponować sprzedaż swojego gruntu - stwierdził wiceminister.
Obecny na konferencji p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica powiedział, że dotychczas grunty pod lasy były kupowane okazjonalnie. - W tej chwili obowiązuje zarządzenie, które wyraźnie nakazuje nadleśniczym szukać właścicieli np. zapomnianych lasów - wskazał. Dodał, że zakupy będą finansowane z funduszu leśnego Lasów Państwach i z środków własnych nadleśnictw.
Jak powiedział Siarka, dla Lasów Państwowych szczególnie istotną wartość mają grunty, które bezpośrednio przylegają do obszaru przez nie zarządzanego.
Z danych resortu klimatu wynika, że lasy stanowią niemal 30 proc. powierzchni Polski.
- Jesteśmy w czołówce europejskich państw, a dzięki odpowiedzialnej gospodarce leśnej prowadzonej przez Lasy Państwowe tereny leśne w Polsce zwiększają się z roku na rok - podał resort. Większością z nich (77 proc.) zarządza Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Do osób prywatnych należy blisko 1,8 mln ha, czyli ponad 19 proc. lasów w Polsce.
Od roku 1945 powierzchnia lasów w naszym kraju zwiększyła się z 6,5 mln hektarów do 9,2 mln hektarów w roku 2020.