Sieć marketów Tesco wyprzedaje co może. Teraz pora na grunty

Supermarkety Tesco sprzedają grunty, aby zmniejszyć swoje zadłużenie - napisał brytyjski dziennik "The Times".

W ubiegłym roku Tesco miało stratę w wysokości 6,2 miliarda funtów i jakoś trzeba tę lukę wypełnić. Stąd decyzja o sprzedaży gruntów.

Brytyjski detalista prowadzi już zaawansowane rozmowy w sprawie sprzedaży 10 gruntów deweloperskich firmie Meyer Bergman za 250 milionów funtów - podaje "The Times".

Meyer Bergman to europejski fundusz inwestycyjny. Firma chce pobudować na terenach przejętych od Tesco tysiące domów.

Na początku września Tesco sprzedało swój biznes w Korei Południowej.

Na rynku pojawiają się też informacje, że Tesco planuje sprzedaż swoich operacji w Polsce, na Węgrzech i Słowacji oraz w Czechach. Brytyjczycy już są po wstępnych rozmowach na temat sprzedaży swoich oddziałów w tych krajach - podał kilka dni temu "Sunday Times".

Reklama

- - - - -

Tesco sprzedało w Korei Płd sieć Homeplus za 4,2 mld funtów

Tesco sprzedało w Korei Płd sieć Homeplus za 4,2 mld funtów. Spółka musiała to zrobić, bowiem musi spłacać długi i od kilku lat słabnie nawet w swoim mateczniku - Wielkiej Brytanii.

Sieć Homeplus została przejęta przez południowokoreańską firmę MBK Partners oraz kanadyjski fundusz emerytalny i singapurską spółkę Temasek Holdings.

W kwietniu Tesco ogłosiło, że przed opodatkowaniem firma miała rekordową w skali angielskiego biznesu stratę 6,4 mld funtów (bilans roku finansowego trwającego do końca lutego br.). Rok wcześniej Tesco miało w tym samym momencie 2,26 mld funtów zarobku przed opodatkowaniem.

W piątek akcje Tesco na zamknięciu rynku w Londynie kosztowały 185,9 pensów - w ostatnich 12 miesiącach staniały o ponad 18 proc.

Tesco jest w Wielkiej Brytanii największą siecią handlową i największym prywatnym pracodawcą. Zatrudnia 310 000 osób w 3330 placówkach. Ostatnio spółka pozbyła się swoich aktywów w USA i Japonii. Serious Fraud Office (odpowiednik naszego CBA) prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości księgowych na kwotę 263 mln funtów.

Według informacji Tesco Polska, sieć posiada w naszym kraju ponad 450 super- i hipermarketów. Zatrudnia 30 tys. osób i oferuje produkty 1500 polskich dostawców.

Krzysztof Mrówka, Interia

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Tesco | grunty | The Times
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »