Sklep PGG może obsłużyć kilkakrotnie więcej klientów. Co z cenami węgla?

Polacy szturmują sklep internetowy PGG, w którym ceny węgla i ekogroszku są dużo niższe niż u pośredników. Jak wynika z informacji grupy, po trwających zmianach infrastruktury informatycznej, ma on obsłużyć w jednym czasie kilkakrotnie więcej kupujących niż dotąd. Tymczasem rzecznik rządu Piotr Müller, odradza kupowanie węgla w tej chwili.

  • PGG, największy krajowy producent w swoim sklepie internetowym oferuje węgiel dla indywidualnych odbiorców podczas dwóch popołudniowych sesji - we wtorki i czwartki. 
  • Podczas poprzednich sesji w jednym czasie paliwo próbowało kupić od kilkudziesięciu tysięcy do nawet ponad 100 tys. klientów. 
  • Przedstawiciele PGG obiecali zwiększenie efektywności e-sklepu. Pierwszym sprawdzianem była wtorkowa sesja.

Kolejka po węgiel. Polacy nadal szturmują sklep internetowy PGG

"Podczas wczorajszej sesji e-sklep podbił kolejny rekord - dokonano więcej transakcji w krótszym czasie. Stało się tak, ponieważ w celu przyspieszenia obsługi klientów w sklepie dokonano modyfikacji infrastruktury serwerowej oraz optymalizacji kodu, aby w jednym czasie obsłużyć kilkakrotnie więcej klientów niż zazwyczaj" - wyjaśnił rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Reklama

Według przedstawicieli spółki zmiany pozwoliły na znaczne skrócenie czasu zakupów oraz zwiększyły dostępność strony internetowej dla klientów.

"Aplikacja sklepu została zmodyfikowana tak, aby możliwe było rozdzielenie jej funkcji na trzy odrębne serwery. Pozwoliło to zwiększyć szybkość i jakość obsługi oraz wpłynęło na odciążenie serwera głównego sklepu i zwiększenie ilości procesorów oraz pamięci RAM. Dodatkowo aplikacja sklepu została przeniesiona do nowej technologii WWW" - tłumaczył rzecznik największej górniczej spółki.

Podczas wtorkowej sesji do e-sklepu skierowano ponad 25 tys. ton węgla. 

Łącznie podczas trzech ostatnich sesji zakupowych do ponad 19 tys. klientów trafiło ok. 80 tys. ton węgla. Sesje trwają z reguły kilka godzin. 

Ogółem sklep internetowy PGG obsłużył dotąd prawie 100 tys. klientów, którzy kupili ok. 370 tys. ton surowca.

Cała dobowa produkcja węgla opałowego dla gospodarstw domowych jest kierowana do sprzedaży w trzech kanałach dystrybucji: 

  • za pośrednictwem sklepu internetowego, 
  • bezpośrednio w kopalniach, 
  • za pośrednictwem autoryzowanych składów węgla zlokalizowanych w różnych częściach Polski.

Popyt na węgiel z PGG jest olbrzymi

PGG jest największym krajowym producentem węgla - także opałowego, wykorzystywanego m.in. przez gospodarstwa domowe. 

Od 11 marca br., oprócz workowanych ekogroszków, w sklepie internetowym spółki można także kupić węgiel opałowy luzem z odbiorem własnym w kopalniach, w cenie nawet trzykrotnie niższej niż u pośredników. 

Popyt jest olbrzymi - większy od dostępności węgla. Zdarzało się, że strona e-sklepu była niedostępna lub węgla w danym momencie nie dało się kupić.

Uporządkowania handlu węglem domagają się górnicze związki zawodowe. Po ubiegłotygodniowym spotkaniu z zarządem PGG, śląsko-dąbrowska Solidarność poinformowała, iż prawdopodobnie od sierpnia br. zacznie działać sieć składów węgla spółki, która zastąpi obecną formułę sprzedaży za pośrednictwem autoryzowanych sprzedawców. PGG nie skomentowała tych doniesień.

Pomysł na wysokie ceny węgla? Maksymalny próg marży na węgiel

Należy wprowadzić cenę maksymalną na polski węgiel, z polskich kopalń dla dystrybutorów, oraz wprowadzić maksymalny próg marży, ponieważ wówczas nie będzie można wykorzystywać przewagi dystrybutorów, którzy często dorzucają ogromną marżę na surowiec wydobywany w Polskiej Grupie Górniczej - mówi na łamach Do Rzeczy Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

PAP
Dowiedz się więcej na temat: PGG | sprzedaż węgla | polskie górnictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »