Skup obligacji na cele inwestycyjno-zbrojeniowe? Oświadczenie zarządu NBP

"Zarząd NBP nigdy nie rozważał i nie zamierza obecnie rozważać skupu obligacji na cele inwestycyjno-zbrojeniowe" - tak do wypowiedzi jednego z członków Rady Polityki Pieniężnej odniósł się dzisiaj (piątek 23 lutego) zarząd Narodowego Banku Polskiego.

Zarząd NBP nigdy nie rozważał i nie zamierza obecnie rozważać skupu obligacji na cele inwestycyjno-zbrojeniowe - podał bank centralny w odpowiedzi na pytania związane z niedawną wypowiedzią członka RPP Ireneusza Dąbrowskiego.

"W związku z ostatnimi wypowiedziami medialnymi prof. Ireneusza Dąbrowskiego z Rady Polityki Pieniężnej, Narodowy Bank Polski ponownie przypomina, że członkowie RPP nie są pracownikami NBP i mają wolny mandat. Wypowiadają się jedynie w swoim własnym imieniu. Ich wypowiedzi nie są uzgadniane w żaden sposób z zarządem NBP. Tym samym zarząd NBP nie czuje się zobowiązany komentować ich indywidualnych, własnych poglądów" - dodano.

Reklama

NBP wyjaśnia, w jakim przypadku może skupować obligacje

Na pytanie, czy aktualne "Założenia polityki pieniężnej" RPP umożliwiają skup ww. obligacji, NBP podał, że w "Założeniach polityki pieniężnej na rok 2024" RPP określiła, iż Narodowy Bank Polski może przeprowadzać skup dłużnych papierów wartościowych na rynku wtórnym wyłącznie w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku.

Ireneusz Dąbrowski powiedział kilka dni temu Rzeczpospolitej, że rząd powinien finansować duże inwestycje infrastrukturalne (m.in. CPK, porty, energetykę) i inwestować w siły zbrojne, a obligacje emitowane na ten cel, skupowane przez banki komercyjne, powinien móc odkupować NBP.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ireneusz Dąbrowski | NBP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »