Słaby początek roku dla Niemców. Ich gospodarka się skurczyła

Niemiecka gospodarka skurczyła się o 0,3 proc. w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku w porównaniu z poprzednim kwartałem. Niemcy wkroczyły na przełomie zeszłego i obecnego roku w recesję.

PKB Niemiec spadł w I kw. roku o 0,2 proc. w relacji rocznej - wynika z ostatecznych danych urzędu statystycznego Destatis. Jednocześnie w ujęciu kwartalnym niemiecka gospodarka skurczyła się o 0,3 proc.

Konsumpcja w dół, inwestycje w górę

- Po tym, jak wzrost PKB osiągnął wartość ujemną pod koniec 2022 r., niemiecka gospodarka odnotowała już dwa kolejne ujemne kwartały - mówi Ruth Brand, prezes Federalnego Urzędu Statystycznego.

Czwartkowy finalny odczyt był niższy niż oczekiwania analityków. Spodziewali się oni, że tempo wzrostu PKB w minionym kwartale będzie na poziomie 0 procent. 

Na obniżenie PKB wpłynęła niższa konsumpcja, spowodowana podwyższoną inflacją - wskazał urząd, podając kwartalne dane. "Utrzymywanie się wysokich wzrostów cen nadal obciążało niemiecką gospodarkę na początku roku. Znalazło to szczególne odzwierciedlenie w wydatkach gospodarstw domowych na konsumpcję, które spadły o 1,2 proc. w pierwszym kwartale 2023 roku (po uwzględnieniu wahań cenowych, sezonowych i kalendarzowych)" - podano.

Reklama

Jak wskazuje urząd, niechęć gospodarstw domowych do zakupów przejawiała się w różnych obszarach. Niemcy wydawali mniej na żywność i napoje, odzież i obuwie czy wyposażenie domu. Spadły również wydatki sektora instytucji rządowych i samorządowych (o 4,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem). Wzrosły natomiast nakłady na inwestycje oraz wartość niemieckiego eksportu (o 0,4 proc.). Spadł z kolei import - o 0,9 proc.

AFP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | PKB | dane makroekonomiczne | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »