Słowacy wchodzą na naszą giełdę i stoki
Spółka Tatry Mountain Resorts (TMR) - największy gracz w słowackim ruchu turystycznym - wejdzie na giełdy w Warszawie i Pradze. Walne zgromadzenie akcjonariuszy zdecydowało też o wypłacie dywidendy 0,96 euro na akcję. Teraz papiery firmy są notowane tylko w Bratysławie (ostatnie kwotowanie - 43,90 euro).
TMR AS prowadzi ośrodki narciarskie i hotele w Wysokich i Niskich Tatrach oraz aquapark Tatralandia w mieście Liptowski Mikulasz. Chce kupować ośrodki w czeskich Karkonoszach (Špindlerův Mlýn, Pec pod Śnieżką i Harrachov) oraz w naszych górach a także Polskie Koleje Linowe (poprzez spółkę z gminami Krynica, Szczawnica, Zawoja i Czernichów). Chce wprowadzić walory na dwa nowe rynki w październiku lub listopadzie br. Koniecznie przed nowym sezonem zimowym.
Spółka na końcu poprzedniego okresu rozliczeniowego miała 9,18 mln euro zysku (zwyżka rok do roku o trzy piąte). 38,5 proc. akcji jest w rękach rozproszonego akcjonariatu. W zimie ośrodki w Tatrach zanotowały 11-proc. wzrost liczby klientów, głównie z Czech i Polski. Firma planuje budowę nowej kolejki linowej na Chopoku w Niskich Tatrach.
- - - - - -
TMR jest największym podmiotem w obszarze turystyki na Słowacji, posiada i prowadzi atrakcyjne ośrodki narciarskie oraz hotele w Tatrach Niskich i Wysokich. W Tatrach Niskich należą do niej ośrodek Jasna Tatry Niskie oraz hotele Grand Jasná, Tri Studničky, Ski Záhradky i Hotel Srdiečko. W Tatrach Wysokich posiada ośrodki Vysoké Tatry - Tatrzańska Łomnica, Stary Smokowiec i Liptovská Teplička oraz hotele Grandhotel Praha Tatrzańska Łomnica i Grandhotel Stary Smokowiec.
Firma zainwestowała w powyższe ośrodki ponad 45 mln euro, a kolejnych 90 milionów przeznaczy na podniesienie standardu i zwiększenie ruchu turystycznego. Kupując akcje TMR inwestorzy otrzymają korzyści wynikające z członkostwa w Klubie Akcjonariuszy Tatr.
Krzysztof Mrówka