Słowacy z Tatry Mountain Resorts wchodzą ostro do Polski
- Tatry Mountain Resorts (TMR), największa firma branży turystycznej na Słowacji, kupiła 97 proc. akcji Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego, wchodząc tym samym na polski rynek - poinformowała w piątek spółka. Słowacy chcą zainwestować w Szczyrku 30 mln euro.
Firma chciała wejść do Polski już w zeszłym roku. Chciała kupić Polskie Koleje Linowe, właściciela m.in. kolejki na Kasprowy Wierch, ale PKL trafił ostatecznie w ręce spółki założonej przez podhalańskie samorządy, wspieranej przez fundusz inwestycyjny.
Kupując ośrodek w Szczyrku, firma poszerzyła swoją działalność o nasz kraj. "Dzięki zakupowi ośrodka w Szczyrku stajemy się firmą o zasięgu środkowoeuropejskim, posiadającą znaczące ośrodki górskie na Słowacji w Tatrach, w Czechach w Szpindlerowym Młynie oraz w Polsce w Szczyrku. Wierzymy w ich wzajemną synergię" - powiedział cytowany w komunikacie spółki prezes TMR Bohus Hlavaty.
Słowacki desant na Polskę rozpoczęty!
Spółka zapowiedziała także inwestycje o wartości 30 mln euro w ośrodek w Szczyrku. TMR planuje wybudować tam nowe kolejki linowe, zainwestować w systemy zaśnieżania i infrastrukturę narciarską.
W Szczyrku jest 25 km tras zjazdowych, a w całym regionie znajduje się 60 km tras narciarskich. Baza noclegowa Szczyrku może pomieścić 10 tysięcy narciarzy.
Spółka Tatry Mountain Resorts samodzielnie lub za pośrednictwem spółek-córek posiada i prowadzi ośrodki narciarskie oraz hotele w Tatrach Niskich i Wysokich. Do końca roku 2013 zainwestowała w nie prawie 190 mln euro. Akcje TMR można kupić od 2012 na trzech europejskich giełdach: w Bratysławie, Pradze i w Warszawie.
_ _ _ _ _ _
Na 30 mln euro oszacowano wcześniej wartość niezbędnych inwestycji w infrastrukturę turystyczną na terenie górskich gmin Czernichów, Szczawnicy, Krynicy Zdrój i Zawoi - wyliczył Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy. Dodał, że gminy liczą na pomoc inwestora ze Słowacji.
Cztery gminy, które stworzyły konsorcjum z notowaną na giełdzie w Bratysławie spółką Tatry Mountain Resorts (TMR) chcą w ten sposób zwiększyć zainteresowanie wyjazdami w polskie góry.
Według Grzegorza Niezgody, burmistrza Szczawnicy interesy gmin w konsorcjum z TMR są dobrze zabezpieczone, bo gminy mają prawo weta w kluczowych decyzjach, np. dotyczących sprzedaży majątku czy zmiany siedziby spółki.
- 40 proc. naszych klientów na Słowacji to Polacy. Widzimy duży potencjał w ruchu turystycznym w Polsce i korzyści ze współdziałania na terenie Tatr - powiedział podczas konferencji prasowej Bohus Hlavaty, prezes TMR.