Sojusznicze inwestycje. Świat się zmienia, a kapitał zaczyna mieć "narodowość"

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zwraca uwagę na istotną zmianę w lokowaniu bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Coraz częściej kapitał wędruje do krajów sojuszniczych, zwłaszcza w sektorach strategicznych - takich jak np. produkcja półprzewodników.

Nowy raport MFW nie pozostawia wątpliwości - w ostatnich latach doszło do istotnych przesunięć w światowych przepływach bezpośrednich inwestycji zagranicznych - zwraca uwagę Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Strumienie inwestycyjnych pieniędzy skoncentrowały się z uwzględnieniem "dystansu geopolitycznego". - Nowe projekty greenfield przypadają w coraz większym stopniu na kraje sojusznicze, szczególnie w sektorach strategicznych, takich jak produkcja półprzewodników - wskazuje PIE.

Najlepiej pokazują to liczby odzwierciedlające inwestycyjne trendy w dwóch rywalizujących krajach: USA i Chinach.

Reklama

Po 2020 r. USA przyciągają znacząco więcej inwestycji w sektorach strategicznych. Odwrotne zjawisko można obserwować w Chinach, w których bezpośrednie inwestycje zagraniczne w sektorach strategicznych w ostatnich latach spadają.

Wszystkie regiony poza Chinami i innymi państwami azjatyckimi zwiększyły swoją obecność inwestycyjną w USA, jednak najbardziej kraje określane jako Europa "wschodząca" - wynika z analizy PIE.

"Sojusznicze" inwestycje nie będą służyć globalnej gospodarce

Eksperci MFW nie mają dobrych wieści. Lokowanie inwestycji w ramach wyłaniających się regionalnych bloków geopolitycznych będzie kosztowne dla wzrostu gospodarczego.

- Z zaprezentowanego przez MFW modelu wynika, że fragmentacja inwestycji może w długim okresie doprowadzić do spadku globalnego PKB nawet o 2 proc - podsumowuje PIE.

(js)

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | USA | strategiczne branże | wojna handlowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »