Spacer z psem bez kagańca i smyczy. Kiedy grozi za to mandat?
Spacer z psem bez smyczy i kagańca już od dłuższego czasu budzi wiele wątpliwości. Choć istnieją przepisy określające zasady wyprowadzania zwierząt, dla wielu osób, wciąż nie są do końca jasne. Czy pies podczas spaceru musi mieć kaganiec i smycz? Kiedy i za co właściciel czworonoga może dostać mandat?
Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt “zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna". Z kolei Kodeks wykroczeń mówi “kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany" oraz “Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany".
W praktyce jednak Kodeks wykroczeń nie definiuje czym są w/w środki ostrożności. Zakłada się, że środki ostrożności powinny być dopasowane do konkretnego zwierzęcia oraz sytuacji. Co więcej, ustawa o ochronie zwierząt nie mówi wprost o zakazie wyprowadzania zwierząt bez smyczy oraz bez kagańca.
Nakazane środki ostrożności mogą być jednak określane w przepisach lokalnych, dla konkretnej gminy. Może okazać się, że zasady utrzymania czystości i porządków na terenie danej gminy będą nakazywać stosowania smyczy lub kagańców podczas wyprowadzania psów.
Stosownie do obowiązujących przepisów, właściciel nie może puszczać pupila, gdy nie ma nad nim kontroli. W skrócie oznacza to, że właściciel może wyprowadzać psa bez smyczy, pod warunkiem, że ma nad nim odpowiednią kontrolę.
Od tej zasady są dwa wyjątki. Jeżeli dana gmina wprowadziła nakaz wyprowadzania zwierząt na smyczy, wówczas właściciel psa musi się do tego dostosować. W przeciwnym wypadku może grozić mu kara finansowa.
Drugim wyjątkiem są lasy, na których terenie pies musi być prowadzony na smyczy. Jasno mówi o tym Kodeks wykroczeń: “Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany."
Omawiane przepisy nie mówią również wprost, że czworonogi muszą być wyprowadzane z założonym kagańcem. Niektóre gminy jednak nakładają obowiązek zakładania kagańca psom, które znajdują się na liście ras agresywnych psów, wśród których wymienia się:
- amerykańskiego pit bull terrier
- psa z Majorki,
- buldoga amerykańskiego,
- doga argentyńskiego,
- psa kanaryjskiego,
- tosa inu,
- rottweilera,
- akbash dog,
- anatoliana karabash,
- moskiewskiego stróżującego,
- owczarka kaukaskiego.
Ponadto pies musi bezwzględnie mieć kaganiec w transporcie komunikacji miejskiej. Jeżeli pupil nie ma kagańca, kierowca ma prawo poprosić o opuszczenie pojazdu. Wyjątkiem jest natomiast sytuacja, gdy pies przewożony jest w specjalnym transporterze.
Nie można także zapominać, że to właściciel czworonoga ponosi pełną odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzę, dlatego warto zastanowić się, czy w niektórych sytuacjach założenie kagańca nie byłoby wskazane.
Stosownie do przepisów Kodeksu wykroczeń Art. 77 jeżeli pies stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, właściciel zwierzęcia podlega karze ograniczenia wolności, grzywny lub karze nagany. Jeśli właściciel psa nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, wówczas podlega on karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
WG