Spadają ceny gazu. Zwykły konsument nic z tego nie ma
Mimo że w minionym roku gaz ziemny znacznie potaniał, klienci w Niemczech płacą za ten surowiec energetyczny wciąż wysokie ceny. W dodatku, jak wynika z nowej pracy badawczej, wzrosły marże dostawców.
Według badań przeprowadzonych na zlecenie partii Zielonych, odbiorcom końcowym w Niemczech spadek cen surowców energetycznych prawie nic nie daje. - Ceny gazu mogłyby być w 2014 roku o 8 procent niższe, gdyby marże dostawców pozostały na niezmienionym poziomie - podkreślają autorzy pracy.
Zatem gospodarstwa domowe i przemysł zapłaciły ponad półtora miliarda euro więcej, niż było to konieczne w obliczu spadku cen na rynku hurtowym.
Przewodnicząca parlamentarnej komisji ochrony środowiska Bärbel Höhn (Zieloni) powiedziała w rozmowie z "Frankfurter Allgemeine Zeitung": "Dobrze, że już niektórzy dostawcy gazu obniżyli ceny. Ale to ciągle jeszcze za mało".
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Jeżeli w 2013 roku kilowatogodzina kosztowała jeszcze 2,71 eurocenta, to w 2014 już tylko 2,215 eurocenta. Pomimo to odbiorca końcowy płacił przeciętnie za kilowatogodzinę tylko o 0,05 eurocenta mniej. Ani nie było to uzależnione od opłat sieciowych, ani podatków, ponieważ w 2013 roku utrzymywały się one na takim samym poziomie. Według autora pracy Steffena Bukolda, ten stan rzeczy spowodowany był znacznym wzrostem marż dystrybutorów, sprzedawców czy dostawców gazu i przedsiębiorstw miejskich.
Gdyby dystrybutorzy i dostawcy zmniejszyli ceny gazu w obliczu spadku cen hurtowych, gospodarstwa domowe zużywające ok. 20 000 kWh wydałyby średnio rocznie o ponad sto euro mniej na energię. Najwięcej zaoszczędziliby mieszkańcy Badenii-Wirtembergii i Szlezwiku-Holsztyna, bo aż 139 euro, natomiast mieszkańcy Berlina zaledwie 17 euro.
Raczej nic nie wskazuje na to, by spadek cen hurtowych miał, nawet z opóźnieniem, dotrzeć do klientów. Tylko 11 procent spośród 780 dostawców gazu w Niemczech zapowiedziało obniżkę cen albo już ją wprowadziło - pisze Bukold. Kto, jak dotąd, bezskutecznie na to czeka, powinien porównywać ceny i zmienić dostawcę.
Gdyby ceny hurtowe utrzymały się na poziomie ostatnich sześciu miesięcy, w 2015 roku stosowna byłaby obniżka cen tego surowca energetycznego o blisko 10 procent.
W 2014 roku ceny na rynku hurtowym znacznie spadły w wyniku łagodnej zimy i istnego boomu gazu łupkowego w USA.
(tagesschau.de, dpa) / Iwona D. Metzner, Redakcja Polska Deutsche Welle