Spadki cen w przemyśle coraz większe. To dobra informacja dla konsumentów

Deflacja w przemyśle się pogłębia. Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w Polsce w grudniu 2023 roku spadły o 0,8 proc. miesiąc do miesiąca i 6,4 proc. rok do roku. Tak wynika ze wstępnego odczytu GUS. "Początek 2024 przyniesie szybką dezinflację cen konsumpcyjnych" - komentują najnowsze dane analitycy.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał wstępne dane o cenach producentów w grudniu. Wynika z nich, że w ostatnim miesiącu 2023 roku pogłębiły się spadki cen, po jakich wytwórcy sprzedają wyprodukowane towary.  

W ujęciu miesięcznym ceny producentów spadły w grudniu o 0,8 procent. W porównaniu z grudniem 2022 roku był zaś niższe o 6,4 procent. Analitycy oczekiwali mniejszego spadku rok do roku - na poziomie 5,4 procent. W ujęciu miesiąc do miesiąca oczekiwali spadku o 0,6 procent. 

"Początek roku przyniesie dezinflację"

Odczyt GUS skomentowali w mediach społecznościowych analitycy banku ING. Ich zdaniem niższe ceny producentów mogą wpłynąć na spadek inflacji w ujęciu CPI, czyli jeśli chodzi o ceny płacone przez konsumentów.

Reklama

"Początek 2024 roku przyniesie szybką dezinflację cen konsumpcyjnych. Krótkoterminowe trendy inflacyjne pozostają korzystne, ale nie oznacza to obniżek stóp (procentowych - red.) w I kwartale 2024 roku" - skomentowali na portalu X/Twitter:

Poniższy wykres, przygotowany przez GUS, przedstawia zmianę poziomu cen w ujęciu rocznym w różnych sektorach. "Spadek cen (rok do roku - red.) odnotowano w sekcji przetwórstwo przemysłowe - o 7,9 proc. w tym największy w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 22,5 proc." - podał urząd.

"W  skali roku wzrosły natomiast ceny w sekcji dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja - o 3 procent. Podniesiono także ceny w sekcji górnictwo i wydobywanie - o 2,6 proc., w tym w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) - o 8,9 proc., przy spadku cen w górnictwie rud metali - o 7,9 proc." - dodał GUS.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Inflacja | inflacja PPI | przemysł | ceny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »