Średnie wynagrodzenie w Polsce. GUS podał nowe dane za styczeń

​Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2023 r. wyniosło 6883,96 zł brutto i wzrosło w ujęciu rocznym o 13,5 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. W tym samym czasie inflacja sięgnęła poziomu 17,2 proc. w ujęciu rok do roku, co oznacza że dynamika płac utrzymuje się poniżej poziomu wzrostu cen - realne wynagrodzenia kolejny miesiąc z rzędu spadają.

Jak wynika z najnowszych danych GUS, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, nazywane potocznie "średnią krajową", wyniosło w styczniu 6883,96 brutto. Jest to niższa kwota od grudniowej o 6,1 proc., kiedy to odczyt wskazał na 7329,96 zł brutto. 

W relacji rocznej natomiast "średnia krajowa" wzrosła o 13,5 proc. Jest to niższy wskaźnik od danych o inflacji CPI na początku roku. Zgodnie z raportem GUS wzrost cen towarów i usług w styczniu 2023 r. wyniósł 17,2 proc. w relacji rocznej.

Jak podają autorzy raportu, spadek przeciętnego wynagrodzenia na przełomie roku jest powiązany z brakiem premii i dodatków wypłacanych przeważnie w grudniu. Chodzi o m.in. premie świąteczne, kwartalne czy roczne, ale także nagrody z okazji Dnia Górnika czy odprawy emerytalne, wliczane do badania.

Reklama

Widoczne jest to po branży, która w styczniu oferowała najwyższe wynagrodzenie. Pod koniec roku w czołówce znajduje się przeważnie "górnictwo i wydobycie", natomiast w styczniu tytuł ten przypadł "informacji i komunikacji", gdzie przeciętne wynagrodzenie wyniosło 11859,24 zł brutto (wzrost o 14,5 proc. rok do roku). Jednocześnie najniższe średnie wynagrodzenie oferowano w sektorze "zakwaterowanie i gastronomia", bo 5012,48 zł brutto. 

Wpływ na wyniki raportu GUS mógł mieć także fakt podniesienia płacy minimalnej, który nastąpił wraz z początkiem 2023 r. Minimalne wynagrodzenie wzrosło z 3010 zł brutto do 3490 zł brutto obecnie. Ta podwyżka nie będzie jedyną, zaplanowaną na ten rok. W lipcu dojdzie do kolejnej zmiany, bo najniższe wynagrodzenie za pełen etat wyniesie w drugiej połowie roku 3600 zł brutto.

Badanie GUS obejmuje przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 10 osób, w tym z wyłączeniem administracji publicznej, służby zdrowia oraz edukacji. 

Wzrost płac a inflacja

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w ujęciu średniorocznym w 2022 r. wyniosło 6346,15 zł brutto, wobec 5662,53 zł brutto za 2021 r. Oznacza to wzrost kwoty w relacji rocznej o 12,07 proc.  

Jest to wskaźnik niższy od średniorocznej inflacji CPI zaraportowanej przez GUS - w 2022 r. ta wyniosła 14,4 proc. Jednocześnie urząd wskazał, że wskaźnik realnego przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. w stosunku do 2021 r. wyniósł 97,9 (spadek o 2,1 proc.).  

W praktyce oznacza to, że podwyżki pensji nie nadążają za inflacją. Coraz wyższe zarobki nie przekładają się na polepszenie standardu życia, bo wzrost cen w sklepach skutecznie to blokuje.

"Dane dotyczące rynku pracy nie wskazują póki co, aby zachodziły na nim na początku br. istotne negatywne zmiany. Nominalne tempo wzrostu wynagrodzeń przyspieszyło do 13.5 proc. r/r, co miało po części związek z nieco korzystniejszą zeszłoroczną bazą odniesienia. W pierwszym kwartale br. dynamika nominalna wynagrodzeń utrzyma prawdopodobnie nadal dwucyfrowe tempo, potem natomiast może zejść do poziomu jednocyfrowego, ale też nie bardzo niskiego, bo w okolice 7-9 proc. r/r. To wszystko jednak nie uchroni pracowników przed realnym spadkiem wynagrodzeń, do czego przyczyniać się będzie wciąż podwyższona inflacja" - wskazała Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: średnia krajowa | zarobki | zarobki w Polsce | GUS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »