Reklama

Stabilne ceny pszenicy, żyto rekordowo drogie

Ceny pszenicy konsumpcyjnej ustabilizowały się na poziomie 840-900 zł za tonę. Żyto jest natomiast rekordowo drogie. Spadają ceny kukurydzy - poinformowała w poniedziałek Izba Zbożowo-Paszowa.

Pszenica konsumpcyjna w zależności od regionu i jakości ziarna kosztuje obecnie od 840 zł za tonę na południu kraju do 890-900 zł/t w regionach północnych. W ostatnim czasie pojawiło się więcej ofert sprzedaży tego zboża ze strony firm handlowych, które robią miejsce w magazynach dla kukurydzy. Jednak większość młynów zaopatrzyła się już w surowiec na najbliższe tygodnie i dokupuje jedynie niewielkie partie ziarna - poinformowała Izba.

Natomiast żyto konsumpcyjne nie drożeje już tak bardzo, jak to miało miejsce w ostatnich tygodniach, ale jego ceny pozostają rekordowo wysokie, pomimo importu z krajów sąsiednich. Obecnie za tonę dobrej jakości żyta trzeba zapłacić od 870 zł - na południu kraju do 960 zł na północy.

Reklama

Według notowań Krajowej Federacji Producentów Zbóż, przetwórcy pod koniec ubiegłego tygodnia płacili za pszenicę od 800-940 zł/t, za żyto 750-850 zł/t, a za jęczmień 680-750 zł/t.

Jak zauważa Izba, wyraźne spadki cen zbóż na giełdach europejskich i światowych zaczynają wpływać na ceny zbóż na rynku krajowym. Jednak spadki cen nie są znaczące, gdyż na ceny wpływa wysoki kurs euro wobec złotego. Taka sytuacja osłabia konkurencyjność importu ziarna, a stymuluje eksport.

Według Izby, w odniesieniu do zbóż paszowych, najczęściej kupowanym ziarnem jest pszenica, kukurydza oraz jęczmień. Mało jest ofert sprzedaży pszenżyta i żyta. Z powodu niskiej podaży i wysokich cen tych zbóż, wytwórnie pasz ograniczyły ich skup. Mniej chętnych do sprzedaży jest zwłaszcza wśród rolników, którzy są obecnie zajęci pracami polowymi: siewem zbóż ozimych i zbiorem kukurydzy oraz okopowych.

Ceny pszenicy paszowej kształtują się na poziomie 680 zł/t na wschodzie i południowym wschodzie kraju do 720-730 zł/t w środkowej części kraju i 750 zł/t zachodzie i północy. Pszenżyto paszowe kosztuje 680-730 zł/t, żyto na paszę 720-750 zł/t, a jęczmień - 700-740 zł/t.

Trwa zbiór kukurydzy. W tym roku plony są wysokie, co oznacza dużą podaż i spadek cen. Obecnie, kukurydza (sucha) kosztuje od 720 zł za tonę na południu Polski do 760 zł/t na północy kraju, a za kukurydzę mokrą (30 proc. wilgotności) trzeba zapłacić 450-470 zł za tonę.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »