Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 11,8 proc.

Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 11,8 proc. wobec 11,8 proc. w sierpniu - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal m.in. w województwach warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim.

GUS podał, że we wrześniu 2010 roku stopa bezrobocia wyniosła 11,5 proc.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu września wyniosła 1 mln 861,7 tys. osób (w tym 1 mln 24,6 tys. kobiet) i była wyższa niż przed miesiącem o 6,4 tys. osób, czyli o 0,3 proc. W stosunku do liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem liczba ta była wyższa o 49,1 tys. osób.

Najwyższa stopa bezrobocia utrzymywała się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim (18,7 proc.), zachodniopomorskim (16,4 proc.), kujawsko-pomorskim (15,9 proc.), podkarpackim (14,8 proc.), świętokrzyskim (14,5 proc.) oraz lubuskim (14,3 proc.). Najniższą stopą bezrobocia charakteryzowały się województwa: wielkopolskie (8,6 proc.), mazowieckie (9,5 proc.), śląskie (9,6 proc.) i małopolskie (9,9 proc.).

Reklama

W stosunku do sierpnia 2011 r. wzrost liczby bezrobotnych odnotowano w 11 województwach, najbardziej znaczący w: pomorskim (o 1,7 proc.), warmińsko-mazurskim (o 1,1 proc.), opolskim (0,8 proc.) i zachodniopomorskim (o 0,7 proc.). W czterech województwach odnotowano spadek liczby bezrobotnych: w lubuskim i świętokrzyskim (po 0,5 proc.), lubelskim i dolnośląskim (po 0,1 proc.). W województwie mazowieckim liczba bezrobotnych pozostała na poziomie sprzed miesiąca.

W porównaniu z wrześniem 2010 roku bezrobocie zwiększyło się w 12 województwach, największy wzrost odnotowano w województwach: łódzkim (o 6,6 proc.), małopolskim (o 5,9 proc.), podlaskim (o 5,8 proc.) oraz lubelskim i mazowieckim (po 4,9 proc.). W tym okresie w czterech województwach liczba bezrobotnych spadła: w dolnośląskim (o 4,2 proc.), lubuskim (o 1,3 proc.), świętokrzyskim (o 1,1 proc.) i opolskim (o 0,5 proc.).

Z danych GUS na koniec września 2011 r. wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 246,1 tys. osób poszukujących zatrudnienia, czyli o 43,9 tys. więcej niż w sierpniu 2011 r. i o 49,3 tys. mniej niż przed rokiem.

Ponadto GUS poinformował, że na koniec września 465 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 31,7 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 17,9 tys. Przed rokiem było to odpowiednio: 522 zakłady oraz 43,9 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 26 tys.

Komentarz Janusza Witkowskiego, prezesa GUS "Sytuacja dotycząca rynku pracy jest bardziej niepokojąca niż nam się wydawało wcześniej. Zbliża się czas, kiedy trudno będzie kreować nowe miejsca pracy, a więc i ograniczać bezrobocie. (...) Należy się spodziewać, że kolejne miesiące mogą przynieść pogorszenie się sytuacji na rynku pracy, a więc także z punktu widzenia stopy bezrobocia"

We wrześniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 69 tys. ofert pracy; dla porównania przed miesiącem - 72,6 tys., a przed rokiem - 99 tys.

Opinia - Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smith o danych GUS

"Nieznaczny wzrost sprzedaży detalicznej może być spowodowany z jednej strony obawami naszego społeczeństwa co do podwyżek podatków w przyszłym roku. O tym była mowa w czasie kampanii wyborczej - część partii dawała do zrozumienia, że podatki mogą być podwyższone. Z drugiej strony mieliśmy bardzo dużo powakacyjnych promocji, z których Polacy skwapliwie nauczyli się korzystać.

Przedsiębiorcy w Polsce wstrzymują się jednak z zatrudnianiem w obawie o nadchodzący kryzys. Sytuacja ta przełoży się też na pracowników, którzy są konsumentami. Jednym słowem, nastroje w firmach będą oddziaływały na nastroje w sklepach. Czy będziemy na wszelki wypadek oszczędzać na przyszłe miesiące, które mogą być dla nas trudne pod względem utrzymania pracy? Czy też będziemy wydawać? Dowiemy się o tym z danych GUS za październik czy listopad. Pamiętajmy, że zbliżamy się też do okresu zakupów świątecznych. Moim zdaniem bezrobocie wzrosło, pomimo danych GUS, że stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 11,8 proc. wobec 11,8 proc. w sierpniu. Dlatego, że rozpoczęła się druga fala emigracji - część naszych obywateli, która mogła być zawarta w statystyce jako zarejestrowani bezrobotni, korzystając z dobrej pogody rozpoczęła pracę w Europie Zachodniej. Statystyka GUS nie odzwierciedla tendencji. Bezrobocie będzie wzrastało. Nie jest wykluczone, że może przekroczyć 12 proc.

_ _ _ _ _

OPINIA

Resort pracy przewiduje, że w najbliższych miesiącach bezrobocie będzie rosło. Przyczyną jest kończenie się prac sezonowych - powiedziała IAR wiceminister pracy Czesława Ostrowska. Dodała, że wiele zależy od pogody, dlatego trudno jej w tej chwili oszacować o ile wzrośnie stopa bezrobocia. Na razie jednak prace na przykład w budownictwie trwają w najlepsze. Ministerstwo pracy szacowało na początku miesiąca, że stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 11,7 procent.

Informacyjna Agencja Radiowa

***

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-wrzesień była o 4,5 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2010 roku, przy większym o 2,4 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 5,8 proc.- podał GUS w komunikacie.

***

Nowe zamówienia w przemyśle w Polsce wzrosły we wrześniu w ujęciu rocznym o 17,9 proc., po wzroście o 13,9 proc. w sierpniu. W ujęciu miesięcznym zamówienia wzrosły o 19,9 proc. w porównaniu ze wzrostem o 0,3 proc. w sierpniu. Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

***

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych wzrosła we wrześniu o 13,9 proc. rok do roku, po wzroście w sierpniu o 14,1 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosła o 6,2 proc.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych wzrosła we wrześniu o 13,0 proc. rok do roku, po wzroście o 12,6 proc. w sierpniu, a miesiąc do miesiąca wzrosła o 4,6 proc.

***

Obroty w handlu detalicznym we wrześniu wzrosły w ujęciu rocznym o 0,7 proc. Dla porównania obroty w handlu detalicznym spadły w sierpniu o 1,0 proc.

***

465 zakładów ogłosiło zwolnienie 31,7 tys. pracowników - wynika z danych GUS na koniec września 2011 roku. Udział sektora publicznego to 17,9 tys. osób. Przed rokiem było to odpowiednio: 522 zakładów, 43,9 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 26,0 tys. osób. We wrześniu 2011 roku pracodawcy zgłosili do urzędów 69,0 tys. ofert pracy (przed miesiącem 72,6 tys., przed rokiem 99,0 tys.).

PAP
Dowiedz się więcej na temat: proca | W.E. | GUS | stopa bezrobocia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »