Reklama

Stopy bez zmian! RPP tłumaczy swoją decyzję

RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Rynki oczekiwały podwyżki przynajmniej o 25 punktów bazowych. "Rada ocenia, że dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP oraz spodziewane obniżenie dynamiki aktywności gospodarczej (...) przyczynią się do ograniczenia popytu w polskiej gospodarce, co będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji" - tłumaczy RPP w komunikacie.

Komunikat wydany po posiedzeniu RPP nie pozostawia wątpliwości: Rada uznała, że zagrożenie spadkiem aktywności gospodarczej jest duże, a dotychczasowe zacieśnianie polityki pieniężnej spotęgowane spadkiem popytu wewnętrznego stworzy warunki do stopniowego spadku inflacji.

"Wysoka inflacja wynika głównie z wcześniejszego silnego wzrostu światowych cen surowców energetycznych i rolnych - w znacznej części będącego konsekwencją rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę - oraz wcześniejszych wzrostów regulowanych krajowych taryf na energię elektryczną, gaz ziemny i energię cieplną. Inflacja jest także podwyższana przez przenoszenie przez przedsiębiorstwa wzrostu kosztów na ceny dóbr finalnych oraz efekty wcześniejszych zaburzeń w globalnych łańcuchach dostaw, co podwyższa także inflację bazową. Inflację ogranicza natomiast obniżenie części stawek podatkowych w ramach Tarczy Antyinflacyjnej" - czytamy w komunikacie po posiedzeniu RPP.

Reklama

Rada ocenia, że spodziewany spadek popytu wewnętrznego "będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP".

"Jednocześnie ze względu na skalę i trwałość oddziaływania obecnych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, powrót inflacji w kierunku celu
inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo" nie pozostawia złudzeń komunikat po posiedzeniu RPP.

Stopy bez zmian. Co z kursem złotego?

"Obniżaniu inflacji sprzyjałoby także umocnienie złotego, które, w ocenie Rady, byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki" - czytamy w komunikacie RPP.

Warto dodać, że po decyzji RPP złoty traci do innych walut.

***

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »